Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
gender
16-07-2015 (15:05)

W Irlandii prawna zmiana płci nie wymaga zbędnych formalności

W Irlandii przyjęto ustawę, zezwalającą na prawną zmianę płci bez interwencji medycznej i uzyskiwania zgody władz - podał Reuters, podkreślając, że oznacza to prawne uznanie statusu osób transpłciowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Irlandii prawna zmiana płci nie wymaga zbędnych formalności
(AFP, Fot: PETER MUHLY)
WP

Agencja odnotowuje, że w większości krajów europejskich osoby transpłciowe muszą się poddać zabiegowi chirurgicznemu i sterylizacji, musi być u nich zdiagnozowane zaburzenie psychiczne, a jeśli są w związkach małżeńskich - muszą wziąć rozwód, aby pożądana przez nie płeć została prawnie uznana.

Ustawa o uznawaniu płci, przyjęta przez irlandzki parlament wieczorem, ma zostać podpisana przez prezydenta w końcu lipca. Irlandia będzie trzecim krajem europejskim - po Danii i Malcie - zezwalającym osobom transpłciowym które ukończyły 18 lat na bezproblemową zmianę płci prawnej.

W społeczeństwie irlandzkim nastąpił "niewiarygodny zwrot"

WP

Witając z zadowoleniem ustawę o uznawaniu płci szefowa organizacji domagającej się równości dla osób transpłciowych (TENI) Sara Phillips podkreśliła, że w społeczeństwie irlandzkim nastąpił "niewiarygodny zwrot" i że samookreślenie płci należy do najważniejszych praw człowieka.

Zwolennicy prawa osób transpłciowych do swobodnego wyboru płci wyrażają jednak zaniepokojenie tym, że ustawa nakłada ograniczenia na osoby w wieku 16-18 lat (obserwacja medyczna, zgoda rodziców, nakaz sądowy) oraz nie ma zastosowania dla osób w wieku poniżej 16 lat.

Dotychczas W Irlandii nie było możliwości urzędowego zmienienia płci. Do 1993 roku akty homoseksualne były w tym kraju zabronione przez prawo. W 2010 roku zalegalizowano homoseksualne związki partnerskie. W maju bieżącego roku Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, w którym małżeństwa jednopłciowe zostały zalegalizowane w ogólnokrajowym referendum.

Polub WP Wiadomości
WP
WP