Trwa ładowanie...
03-11-2015 14:24

W Hiszpanii zatrzymano trzech dżihadystów. Policja: czekali tylko na rozkaz do ataku

Madrycka policja zatrzymała trzech dżihadystów gotowych - według śledczych - do dokonania zamachu na terenie Hiszpanii. Działali na rozkaz samozwańczego Państwa Islamskiego. Wszyscy zatrzymani są Marokańczykami, którzy od lat mieszkają na Półwyspie Iberyjskim.

Share
W Hiszpanii zatrzymano trzech dżihadystów. Policja: czekali tylko na rozkaz do atakuŹródło: PAP/EPA, fot: VíICTOR LERENA
d1llzt9

Mężczyźni byli dobrze zorganizowani. Jak informuje hiszpańskie MSW, przywódca grupy był w stałym kontakcie mailowym i telefonicznym z Państwem Islamskim. Ponieważ miał założony podsłuch, z prowadzonych rozmów wynikało, że terroryści są już gotowi do dokonania zamachu. Czekali tylko na rozkaz i wskazanie miejsca działania.

Cała trójka ma karty stałego pobytu w Hiszpanii. Mieszkali w peryferyjnych dzielnicach Madrytu. Żaden z nich nie przekroczył 30 lat. Prawdopodobnie mężczyźni zostali zwerbowani przez internet.

W ciągu minionego roku hiszpańska policja aresztowała 60 osób podejrzewanych o związki z dżihadystami, w tym o rekrutację nowych bojowników islamskich, by wysyłać ich na wojnę do Syrii i Iraku. Funkcjonariusze z Hiszpanii przyczynili się też do aresztowania kolejnych 27 dżihadystów poza granicami kraju, większość z nich na terenie Maroka.

d1llzt9

Jedna z większych akcji miała miejsce w połowie marca - wtedy policja zatrzymała podczas obławy ośmiu domniemanych islamskich bojowników, którzy planowali ataki w Hiszpanii. - To nie są typowi werbownicy ochotników na wojnę, ani osoby rozpowszechniające dżihad w internecie. To osoby, które zostały przygotowane do przeprowadzenia zamachu - zapewniał szef MSW, Jorge Fernandez Diaz.

Hiszpańska policja podjęła aktywne działania przeciwko bojownikom islamskim po styczniowych atakach dżihadystów w Paryżu na tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo", w których zginęło 17 osób.

d1llzt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1llzt9
d1llzt9
Więcej tematów