Trwa ładowanie...
d2e5h22
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Donbasie zginął dowódca separatystycznego pułku kozaków Paweł Driomow. Z rąk rosyjskich służb?

W Donbasie na wschodniej Ukrainie w zamachu zginął w sobotę komendant tzw.
kozackiego pułku separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Paweł Driomow. Ukraińscy komentatorzy uważają, że został on zabity przez rosyjskie służby specjalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Donbasie zginął dowódca separatystycznego pułku kozaków Paweł Driomow. Z rąk rosyjskich służb?
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d2e5h22

Według mediów Driomow głośno krytykował kierownictwo ŁRL, a szczególnie jej samozwańczego przywódcę Ihora Płotnickiego. Pochodzący z miasta Stachanow watażka miał także negatywnie wyrażać się o władzach Rosji, przez co naraził się tamtejszej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. W wywiadach mówił, że w Donbasie znajdują się rosyjskie wojska, czemu Moskwa konsekwentnie zaprzecza.

Media separatystów w Donbasie poinformowały, że Driomow zginął dzień po swoim ślubie, który zawarł z mieszkanką rosyjskiego Petersburga. W sobotę wracał z wesela z Pierwomajska do rodzinnego Stachanowa na zachód od Ługańska. Został zabity, gdy samochód, którym był wieziony, eksplodował w pobliżu jednej ze stacji benzynowych. W wyniku wybuchu zmarł kierowca tego pojazdu.

Rzecznik MSW Ukrainy Artem Szewczenko napisał z kolei na swoim Facebooku, że Driomow wziął ślub w Petersburgu 5 grudnia, a w sobotę jechał na wesele w Stachanowie. - Śmierć Driomowa (...) mogła być następstwem swarów między niekontrolowanymi przywódcami kozackimi a ich rosyjskimi kuratorami - ocenił.

Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy ciągnie się od wiosny ubiegłego roku. Obecnie obowiązuje w nim formalny rozejm, jednak walki na linii rozdziału wciąż trwają. Według najnowszego raportu Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) od kwietnia ubiegłego roku w konflikcie zginęło ponad 9 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zostało rannych.

d2e5h22

Podziel się opinią

Share

d2e5h22

d2e5h22
Więcej tematów