Trwa ładowanie...
d46r16m
sejm
21-06-2001 20:35

W czwartek Sejm zdecydował...

Podczas czwartkowej debaty Sejmu m.in.:

d46r16m
d46r16m

- uchwalono ustawę o izbach rolniczych, które finansowane będą głównie z 2-procentowego odpisu od podatku rolnego. Gminy powinny przekazywać pieniądze izbom w ciągu 21 dni od terminu płatności danej raty podatku rolnego. Ustawa rozszerza zakres współdziałania między izbami a organami administracji rządowej i samorządowej w województwie w zakresie regulacji prawnych dotyczących rolnictwa. Nakłada na te organy obowiązek zasięgania opinii izb rolniczych, precyzuje również terminy przedstawiania tych opinii. Nowelizacja ustawy o izbach rolniczych ma też na celu rozszerzenie ich kompetencji, zwiększenie wpływu izb na kształtowanie polityki rolnej i jej realizację.

- znowelizowano ustawę o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych. W myśl ustawy, cło antydumpingowe powinno być nakładane indywidualnie na każdy towar przywożony na polski obszar celny po cenach dumpingowych. Według ustawy, za dumping uznaje się sprzedaż towarów po cenie niższej niż cena normalna, tzn. faktycznie płacona w zwykłym obrocie handlowym w kraju eksportu, którym najczęściej jest kraj pochodzenia tego towaru. Postępowanie antydumpingowe ma wszczynać minister gospodarki na wniosek osoby fizycznej lub prawnej, złożony w imieniu lub na rzecz polskich producentów, wytwarzających przynajmniej 50% krajowej produkcji towaru identycznego lub podobnego do sprowadzanego po cenach dumpingowych.

- ustalono, że osoby uprawnione na mocy ustawy do zamiany prawa użytkowania wieczystego na prawo własności będą mogły składać odpowiednie wnioski do gmin tylko do końca 2002 r., a nie w dowolnym terminie.

- zdecydowano, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie będą mogły udzielać kredytów na własne mieszkanie i na remonty budynków mieszkalnych, do których oprocentowania będzie dopłacało państwo.

d46r16m

- przyjęto poprawki do ustawy, która zwiększa ochronę polskiego rynku przed przywozem towarów tekstylnych i odzieżowych wprowadzając możliwość ustanawiania kontyngentów, jeśli zechcą tego krajowi producenci. Na podstawie ustawy minister gospodarki będzie mógł ustanowić kontyngenty taryfowe na towary tekstylne i odzież, jeżeli taki wniosek zgłoszą krajowi producenci tych towarów, mający co najmniej 25% udziału w krajowej produkcji.

- uchwalono pakiet ustaw ubezpieczeniowych, który zastępuje m.in. ustawę o działalności ubezpieczeniowej z 1990 r. W skład pakietu wchodzą: ustawa o działalności ubezpieczeniowej, ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Sejm utrzymał kolegialną formułę nadzoru ubezpieczeniowego prezesa Komisji Nadzoru Ubezpieczeniowego (KNU). Kadencja przewodniczącego KNU - Generalnego Inspektora Nadzoru Ubezpieczeniowego - będzie trwała 5 lat. Przewodniczący Komisji Nadzoru będzie powoływany w drodze konkursu przez premiera, a wiceprzewodniczącym będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W skład Komisji wejdą także Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, osoba rekomendowana premierowi przez ministra finansów i specjalista od ubezpieczeń. Komisja Nadzoru będzie mogła karać towarzystwa ubezpieczeniowe za nieprzepisową działalność agentów, ustanawiać zarząd komisaryczny lub, w ściśle
określonych przypadkach, zarządzać likwidację firm ubezpieczeniowych. Komisja ma wydawać zezwolenia na łączenie się towarzystw oraz obejmowanie 25%, 50 i 75 % akcji towarzystwa. (jd)

d46r16m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46r16m
Więcej tematów