PolskaW Częstochowie powstaje program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej

W Częstochowie powstaje program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej

Program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej powstaje w Częstochowie (Śląskie). Jego celem będzie m.in. organizowanie pomocy rodzinom przeżywającym trudności, a także promocja rodzicielstwa zastępczego oraz funkcji asystenta rodziny.

W Częstochowie powstaje program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej na terenie miasta Częstochowy na lata 2015-2017 tworzą m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Urząd Miasta i organizacje pozarządowe.

Jego celem jest poprawa funkcjonowania rodziny i podnoszenie jakości życia dzieci (w tym organizowanie wsparcia specjalistycznego dla rodzin w kryzysie). Zadaniem programu będzie też wspieranie rodzinnej pieczy zastępczej oraz usamodzielnianych wychowanków, promocja zdrowia oraz rozwój sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży a także poprawa stanu bezpieczeństwa rodzin.

"W ciągu ostatnich lat liczba rodzin (biologicznych) wymagających wsparcia ze strony instytucji do tego celu powołanych utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Wśród powodów, dla których osoby zgłaszają się po pomoc do ośrodka pomocy społecznej najczęściej występują: ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, które generują występowanie innych niebezpiecznych zjawisk społecznych" - czytamy w projekcie programu.

Z danych Sądu Rejonowego w Częstochowie, na które powołują się autorzy projektu, wynika, że w 2010 roku na terenie tego miasta kuratorzy pełnili 592 nadzory w sprawach opiekuńczych oraz 498 nadzorów w sprawach nieletnich (wykazujących przejawy demoralizacji bądź dopuszczających się popełnienia czynów karalnych). W roku 2013 liczba nadzorów dot. spraw opiekuńczo-wychowawczych wzrosła do 627, spadła natomiast liczba nadzorów w sprawach nieletnich - do 392.

W wielu częstochowskich rodzinach objętych pracą socjalną lub nadzorem kuratora występują liczne problemy w opiece nad dziećmi, w tym m.in. nierealizowanie obowiązku szkolnego, zagrożenie demoralizacją, niska samoocena, złe warunki socjalno-bytowe, uzależnienie rodziców od alkoholu. "Brak odpowiedniego, specjalistycznego wsparcia dla tych rodzin powoduje potencjalne zagrożenie związane z koniecznością umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej" - czytamy w projekcie.

Jak podkreśla rzecznik MOPS w Częstochowie Maciej Hasik program powstaje by wspierać zarówno rodziny biologiczne jak i rodzinną pieczę zastępczą. - Trzeba ratować rodziny biologiczne na przykład z pomocą asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w sprawach codziennych. Z drugiej strony należy promować idee rodzicielstwa zastępczego, bo nie ma ono ostatnio dobrej marki w kraju - m.in. za sprawą incydentalnych złych przykładów, a niestety o dobrych się nie mówi - powiedział w środę Hasik.

Analiza danych, jak podają autorzy w dokumentu, wskazuje, że "dzieci wychowujące się w rodzinie zastępczej mają większe szanse na optymalny rozwój osobisty, czy osiąganie sukcesów edukacyjnych, niż dzieci wychowujące się w instytucjonalnych formach pieczy". Jednym z przykładów, na jaki powołują się autorzy projektu, jest poziom wykształcenia usamodzielnianych wychowanków instytucjonalnej i rodzinnej pieczy. "Prawie 50 proc. wychowanków z rodzin zastępczych podejmuje studia i zdobywa wyższe wykształcenie, natomiast dzieci wychowujące się w placówkach zaledwie w 10 proc. podejmują takie działania" - podano w dokumencie.

Program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej na terenie miasta Częstochowy na lata 2015-2017 zakłada również organizowanie specjalistycznego poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego dla rodzin biologicznych, rozwój opieki pedagogicznej i psychologicznej w szkołach, tworzenie i realizację planów pomocy dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji, pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej, czy "rozwój asystentury" rodziny.

Od końca 2013 roku w Częstochowie działa zespół na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego m.in. z udziałem przedstawicieli MOPS-u i Powiatowego Urzędu Pracy oraz Miejska Rada Rodziców Zastępczych.

Według danych na 30 czerwca 2014 roku w Częstochowie było 309 rodzin zastępczych, które miały pod swoją opieką 389 dzieci. W mieście są również dwa rodzinne domy dziecka oraz kilkanaście placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywa ok. 170 podopiecznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)