W czasie finału WOŚP policja interweniowała ponad 70 razy
W czasie 16. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy policjanci interweniowali ponad 70 razy - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Poważniejszych incydentów, przestępstw - według danych z godz. 20.30 - odnotowano 24.
14.01.2008 | aktual.: 14.01.2008 06:13
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gra-orkiestra-6038645758207105g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gra-orkiestra-6038645758207105g )
Gra Orkiestra
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )
Wolontariusze WOŚP wyszli na ulice
Mimo to policjanci oceniają, że zarówno zbiórka pieniędzy jak i imprezy z nią związane przebiegały dość spokojnie.
Jak zaznaczył rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, incydenty polegały głównie na kradzieżach puszek - zarówno wolontariuszom, jak i ze sklepów, w których trwała kwesta.
Do dwóch takich zdarzeń doszło m.in. w Hajnówce (Podlaskie). W pierwszym przypadku trzech chłopców w wieku od 11 do 14 lat napadło na trzy 13-letnie dziewczynki. Młodociani sprawcy rozerwali puszkę i uciekli z niewielką sumą pieniędzy. Po kilkunastu minutach zatrzymała ich miejscowa policja. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny.
Dwóch innych nastolatków w wieku 14 i 16 lat napadło na 17-latkę. Próbowali zabrać jej puszkę, w trakcie szamotaniny zostali zatrzymani przez policję.
Z kolei w Wejherowie (Pomorskie) na kwestującego 16-latka napadło dwóch mężczyzn. Sprawców (16- i 44-latka) szybko zatrzymano.
W Sochaczewie (Mazowieckie) trzech nastolatków napadło na dwie 13-letnie wolontariuszki. Zabrali dziewczynkom puszkę z zebranymi pieniędzmi.
Podobne zdarzenia miały miejsce m.in. w Krakowie, Łodzi, Lublinie, Toruniu i Warszawie. W miejscowości Złotoryja (Dolnośląskie) z jednego ze sklepów spożywczych skradziono puszkę z pieniędzmi. Trwają poszukiwania sprawców.
W Ostrołęce (Mazowieckie) policjanci zatrzymali 15-latka, który zbierając pieniądze posługiwał się identyfikatorem z ubiegłego roku. W Szczecinie dwóch wolontariuszy najpierw zbierało pieniądze, a później otworzyło puszkę i usiłowało ukraść pieniądze.
Czworo nietrzeźwych nastolatków - wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zatrzymano w Kielcach. Patrol policji w jednej z bram w centrum miasta zauważył trzy 16-letnie dziewczyny i 17-letniego chłopaka, pijących piwo. Badanie alkomatem wykazało u nich po ok. promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze odebrali nietrzeźwym nastolatkom puszki WOŚP i przekazali je organizatorom kwesty.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy uczestniczących w 16. Finale WOŚP czuwało kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.
Kontrolowali m.in. czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione. Uczestniczyli też w konwojowaniu zebranych pieniędzy i patrolowali okolice banków, do których zostaną przewiezione.
Policjanci nie tylko zabezpieczali finał - jak co roku włączali się też w zbiórkę pieniędzy.
W Poznaniu na pl. Piłsudskiego stanęły stoiska ze sprzętem policyjnym oraz mundurami i czapkami funkcjonariuszy innych państw UE. Mieszkańcy tego miasta mogli też zobaczyć pokazy tresury psów i sfingowane akcje z udziałem robota do rozbrajania ładunków wybuchowych.
Radomscy policjanci przekazali na rzecz Orkiestry piłkę z autografem bramkarza Jerzego Dudka i rękawicę bokserską Agnieszki Rylik, które otrzymali od sportowców. Swoje maskotki licytowali funkcjonariusze ze Śląska, woj. podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego czy lubuskiego.
Do zbiórki pieniędzy włączył się też komendant główny policji Tadeusz Budzik. Przekazał na licytację wykonane artystycznie logo polskiej policji.
W niedzielnym Finale WOŚP zbierano pieniądze na dzieci z problemami laryngologicznymi. W kwestach uczestniczyło ponad 120 tys. wolontariuszy nie tylko w Polsce, ale też za granicą.