Trwa ładowanie...
d76avl5

W Chinach będzie o 2 miliony więcej dzieci rocznie. Zmiany w polityce jednego dziecka

W rezultacie złagodzenia polityki jednego dziecka w Chinach więcej par będzie mogło mieć dwoje dzieci. Oznacza to, że Państwo Środka przygotowuje się do urodzin 2 mln dzieci więcej każdego roku - poinformował przedstawiciel ministerstwa zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzieci w Pekinie
Dzieci w Pekinie (AFP, Fot: Wang Zhao)
d76avl5

Rządząca w Chinach partia komunistyczna wprowadziła politykę jednego dziecka w 1980 roku. Większości par zamieszkałych w miastach pozwolono na jedno tylko dziecko, a za narodziny kolejnych groziły im wysokie grzywny i inne kary. W ramach presji na zmniejszenie przyrostu naturalnego dochodziło do przymusowych aborcji lub sterylizacji kobiet - pisze agencja AP.

W listopadzie Komunistyczna Partia Chin oznajmiła, że w niektórych regionach kraju parom, w których jedno z małżonków jest jedynakiem, wolno będzie mieć drugie dziecko. Poprzednio zezwolenie na drugie dziecko mogły otrzymać pary, w których oboje rodziców było jedynakami.

W Chinach już zaczyna brakować miejsc na oddziałach położniczych - powiedział Wang Guoqing (czyt. Łang Kuocing) z krajowej komisji ds. zdrowia i planowania rodziny. Natomiast Zhang Shikun (czyt. Czang Szikun) z komisji ds. zdrowia kobiet i dzieci poinformował, że lokalnym władzom polecono budowę ośrodków zdrowia dla kobiet i dzieci oraz zwiększenie miejsc na oddziałach położniczych.

d76avl5

Według danych UNICEF w 2013 roku urodziło się w Chinach 18,5 mln dzieci. Przewidywany wzrost liczby narodzin wyniesie zatem około 11 proc. W Państwie Środka mieszka ponad 1,3 mld ludzi.

Jednak liczba 2 mln dzieci więcej to górna granica przewidywań. Część ekspertów uważa, że urodzi się mniejsza liczba dzieci, ponieważ w Chinach coraz bardziej akceptowana jest mała rodzina.

Złagodzenie polityki jednego dziecka dotyczyło dotąd czterech wielkich miast: Pekinu, Tianjinu (Tiencin), Szanghaju i Chongqingu (Czungcing) oraz prowincji Zhejiang (Czeciang), Jiangxi (Ciangsi), Anhui (Anhłej), Sichuan (Syczuan), Guangdong (Kwantung) i Jiangsu (Ciangsu). W czwartek władze autonomicznego regionu Ningxia (Ningsia) na północy Chin ogłosiły podobne zmiany w dotychczasowych ograniczeniach. (PAP)

klm/ ap/

d76avl5

Podziel się opinią

Share
d76avl5
d76avl5
Więcej tematów