PolskaW całym kraju świętowano 88. rocznicę odzyskania niepodległości

W całym kraju świętowano 88. rocznicę odzyskania niepodległości

Mimo różnic politycznych powinniśmy
potrafić się porozumieć - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas
głównych uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie.
Uroczystości i msze św., odprawiane w intencji Ojczyzny,
towarzyszyły obchodom święta w całym kraju.

W całym kraju świętowano 88. rocznicę odzyskania niepodległości
Źródło zdjęć: © PAP

Obraz
Obraz

Prezydent wręczył ok. 80 odznaczeń państwowych, które otrzymali kombatanci, działacze niepodległościowi, opozycjoniści i żołnierze. Nowo ustanowiony Order Krzyża Wojskowego otrzymał m.in. zabity w nocy z piątku z sobotę w Iraku polski żołnierz - sierżant Tomasz Murkowski.

Warszawa

Lech Kaczyński, przemawiając do zebranych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie w południe odbyła się uroczysta odprawa wart, przywoływał czasy zaborów, gdy Polacy na różnych frontach i w różny sposób starali się o odzyskanie niepodległości. Podkreślił, że dziś żyjemy w innych czasach, Polska znów jest wolna, nie musi walczyć o swe granice, rozwija się szybko, spada bezrobocie i przestępczość.

Podkreślił, że to, czego "nam niejednokrotnie brakuje, to porozumienia w sprawach najważniejszych. W tych właśnie najważniejszych sprawach związanych z bytem naszego narodu, z prawidłowym funkcjonowaniem naszego państwa, niezależnie od różnic politycznych, które są rzeczą normalną, powinniśmy się potrafić porozumieć - apelował Lech Kaczyński.

Wcześniej prezydent wręczył z okazji Święta Niepodległości około 80 odznaczeń państwowych, w tym najwyższe z nich - Order Orła Białego i krzyże nowo ustanowionego Orderu Krzyża Wojskowego. Nawiązując przy tej okazji do śmierci polskiego żołnierza w Iraku, prezydent mówił, że "Polska będzie się nadal angażować w takie misje jak w Iraku, Afganistanie, Libanie i Bośni". Jesteśmy tam dlatego, "że wymaga tego racja stanu i międzynarodowa solidarność" - mówił.

Premier Jarosław Kaczyński spotkał się z weteranami wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku i podziękował im za walkę o niepodległość Polski. Jarosław Kaczyński podkreślił znaczenie patriotyzmu i tradycji dla współczesnej Polski. Chcemy nawiązywać do tradycji i ją umacniać - zaznaczył premier.

W całym kraju odprawione zostały msze św. w intencji Ojczyzny. Biskupi wzywali Polaków do odpowiedzialności za kraj i apelowali o udział w wyborach samorządowych.

W warszawskiej bazylice Św. Krzyża podczas mszy z udziałem najwyższych władz państwowych bp. polowy Wojska Polskiego, gen. dyw. Tadeusz Płoski apelował o wierność "kulturowemu i historycznemu dziedzictwu" narodu. W Archikatedrze w Katowicach tamtejszy metropolita abp Damian Zimoń stawiał z kolei pytania czy "nie roztrwoniliśmy niepodległości".

Gdańsk

Kilka tysięcy osób wzięło udział w "Paradzie Niepodległości" w Gdańsku. Podczas imprezy w niebo wypuszczono kilkadziesiąt gołębi i biało-czerwone balony. Festyn lotniczy w Krzesinach, gdzie stacjonują polskie F-16, był jedną z atrakcji obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu. W samo południe na placu Adama Mickiewicza w centrum miasta odbył się apel poległych; złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz tablicą pamiątkowa poświeconą Józefowi Piłsudskiemu. Wrocław

We Wrocławiu pochód uczniów przeszedł przez miasto w "Radosnej Paradzie Niepodległości", w Krakowie oprócz mszy św. na Wawelu czy uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się "lekcja śpiewania" patriotycznych piosenek na Rynku Głównym. Na ulice Warszawy wyjechał zabytkowy tramwaj, w którym rozdawane są ulotki i gazetki przypominające o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Kalisz

W dzielnicy Kalisza - Szczypiornie - z okazji Święta Niepodległości odsłonięto w sobotę bramę i tablicę upamiętniającą legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego oraz obozu ich internowania. "Szczypiorno było symbolem męczeństwa legionistów, ich ducha patriotyzmu i woli walki o niepodległość" - głosi napis na tablicy.

Dziś Szczypiorno jest dzielnicą Kalisza. Kiedyś była to miejscowość graniczna, najdalej wysunięty na zachód punkt imperium rosyjskiego. Były tutaj koszary, komora celna, straż graniczna, liczne hotele i restauracje dla podróżnych udających się do Niemiec lub Rosji.

Po I wojnie światowej, zorganizowano tutaj obóz jeniecki, przez który przeszło kilkanaście tysięcy żołnierzy - przede wszystkim Rosjan. W połowie 1917 r. trafili tutaj Polacy i żołnierze legionów polskich, uformowanych przez marszałka Piłsudskiego. Stało się to po odmowie złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec. Do Szczypiorna trafiło wtedy około 3 tys. legionistów oraz członków Polskiej Organizacji Wojskowej, m.in. Aleksandra Piłsudska - żona marszałka.

W Kaliszu odbył się też V już Marsz Wolności, w którym udział wzięło ponad siedmiuset uczniów. Patriotyczna manifestacja zakończyła się przed miejscowym Ratuszem. Młodzi ludzie, głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich, wyruszyli rankiem z sześciu punktów miasta, związanych historycznie z pobytem żołnierzy i legionistów walczących o niepodległość. Jedna z tras wyznaczono ulicami, którymi w maju 1921 r. przejeżdżał marszałek Józef Piłsudski.

Rzeszów

W Rzeszowie ok. tysiąca osób zgromadziło się pod pomnikiem uczestnika walk o niepodległość płk. Leopolda Lisa-Kuli. W sobotę mija także 110. rocznica jego urodzin. Po mszy świętej w kościele farnym uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik, gdzie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej złożyli wieńce i kwiaty. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów wojska, policji, straży pożarnej, kombatantów i harcerzy.

Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie k. Rzeszowa. Od 1912 r. był związany z organizacjami strzeleckimi. Podczas I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. Uczestnik walk polsko-ukraińskich w latach 1918 - 19. Zginął w bitwie pod Torczynem 7 marca 1919 r. Miał wtedy 23 lata. Jego pogrzeb w Rzeszowie był manifestacja patriotyczną mieszkańców. W sobotę na Podkarpaciu Święto Niepodległości obchodzono także w innych miastach regionu, m.in. w Krośnie, Tarnobrzegu, Jaśle, Stalowej Woli, Sanoku.

Suwałki

W Podlaskiem wspólnie uroczystości Święta Niepodległości obchodziły w Suwałkach lewicowe władze miasta oraz środowiska solidarnościowe i działacze PiS. Przez prawie 15 lat suwalska prawica organizowała oddzielne obchody. W tym roku zwaśnione strony razem spotkały się w kościele i pod "Dębem Wolności".

Kielce

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan mówił z kolei o podziałach wśród Polaków. Nie potrafimy tolerować innych poglądów. (...) Każda partia ma swoją prawdę, każda partia ma swoją sprawiedliwość, pozostajemy poróżnieni ideologią, chęcią zysku, pragnieniem władzy- mówił bp Ryczan. Metropolita przemyski, abp Józef Michalik apelował by "modlić się za tych, których wybierzemy" w niedzielnych wyborach, a metropolita lubelski abp Józef Życiński powiedział, że aby dać świadectwo kulturze politycznej w ramach "zwyczajnych obowiązków", trzeba stanąć przy urnie wyborczej. W 88. rocznicę odzyskania niepodległości podczas patriotycznej uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości ochotniczy kielecki szwadron kawalerii otrzymał ufundowany przez społeczny komitet sztandar - kopię sztandaru XIII Pułku Ułanów Wileńskich, który w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. został zakopany koło Przemyśla i zaginął. Wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś, przekazując kieleckim ułanom sztandar, objął patronat nad szwadronem.

Katowice

W Katowicach z okazji Święta Niepodległości biskup diecezji katowickiej Tadeusz Szurman poprowadził nabożeństwo patriotyczne w luterańskiej katedrze. Nabożeństwo rozpoczęło równocześnie 10. sesję trzeciej kadencji Synodu Diecezjalnego, poświęconą sprawom związanym z ożywieniem życia liturgicznego.

Zakopane

W Zakopanem w ramach obchodów odsłonięto pomnik dra Andrzeja Chramca. Posąg zasłużonego dla miasta przedwojennego lekarza i społecznika stanął przed budynkiem Urzędu Miasta Zakopane. Osadzony na granitowym cokole pomnik z brązu przedstawia naturalnych rozmiarów postać doktora, który siedząc na krześle sięga po lekarską torbę leżącą u jego stóp.

Dr Andrzej Chramiec żył w latach 1859-1939. Był jednym z pierwszych górali, którzy ukończyli wyższe studia. Zasłynął pod Tatrami jako założyciel największego i najbardziej renomowanego Zakładu Wodoleczniczego w Zakopanem. Na początku XX wieku był wójtem Zakopanego. Przyczynił się do budowy wodociągu miejskiego oraz linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego.

Uroczystości niepodległościowe w Zakopanem odbyły się także przy Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu oraz w kościele pw. Najświętszej Rodziny. Obchody uświetnił przemarsz uczestników ulicami miasta w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i w asyście góralskiej banderii konnej.
(sm)

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)