W całej Polsce odbywają się kwesty zaduszkowe
Na polskich cmentarzach, m.in. w Krakowie,
Poznaniu i Warszawie, trwają w niedziele kwesty zaduszkowe. W roli
kwestarzy występują m.in. artyści, politycy i samorządowcy.
31.10.2004 | aktual.: 31.10.2004 19:04
Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim kwesta, która rozpoczęła się w niedzielę, będzie kontynuowana w poniedziałek. Zbiórkę pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków w Krakowie po raz 24. zorganizował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.
Uczestniczyli w niej m.in. poseł Jan Rokita i muzyk Aleksander Kobyliński - popularny "Makino". Swój udział zapowiedzieli także Anna Dymna, Anna Szałapak i Piotr Cyrwus.
W stolicy, o godz. 9 rano, rozpoczęła się jubileuszowa, 30. kwesta na Cmentarzu Powązkowskim. Po raz kolejny wśród 180 osób kwestujących na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim są Irena Kwiatkowska, Maja Komorowska, Alicja Janowska, Damian Damięcki i Karol Strasburger. Oprócz aktorów datki zbierają także inni artyści oraz działacze komitetu, harcerze i członkowie zespołu Mazowsze.
Myślę, że to jest nasz obowiązek - powiedziała Maja Komorowska. To jest pielęgnowanie pamięci, a także uczenie młodych ludzi. Powązki są pomnikiem historii i musimy o nie dbać - mówi Komorowska.
Kwesta zakończy się w poniedziałek w godzinach wieczornych. Zainicjował ją przed 30 laty Jerzy Waldorff, a obecnie organizuje ją Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.
Do wtorku potrwa poznańska kwesta na renowacje Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Przewodnicy PTTK już po raz piąty zbierają pieniądze na renowację zabytkowych grobowców i pomników cmentarza. O tym, jakie groby zostaną wyremontowane po tegorocznej kweście, zadecyduje specjalna komisja.
Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu spoczywają m.in. dowódca powstania wielkopolskiego Stanisław Taczak, byli prezydenci miasta Cyryl Ratajski i Jarogniew Drwęski.
Po raz dwunasty kwestę na miejscowych cmentarzach zorganizowały środowiska mieszkających w Bytomiu kresowian. Przez osiem lat zebrane pieniądze wspomagały odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa. W ostatnich latach celem zbiórki jest głównie pomoc najbiedniejszym dzieciom ze Śląska i Kresów.
Dzięki zebranym pieniądzom co roku organizowany jest integracyjny obóz harcerski dla najbiedniejszych dzieci ze Śląska i z Kresów. Wspieramy też mieszkających na Kresach Polaków, głównie ludzi starszych, żyjących tam w biedzie i tragicznych warunkach. W miarę możliwości wspieramy również tamtejsze parafie - powiedział jeden z organizatorów kwesty, Jan Skalski.
W tym roku kwestujący pojawili się na czterech bytomskich cmentarzach już w niedzielę. W zbiórce, która będzie kontynuowana we Wszystkich Świętych, bierze udział w sumie ok. 200 osób - kresowianie, harcerze, uczniowie, lokalni politycy i artyści.