Trwa ładowanie...

W całej Polsce brakuje krwi! Poznań liczy na pomoc uczestników Przystanku Woodstock

Jak każdego lata dramatycznie kurczą się zapasy krwi niezbędnej do ratowania życia i przeprowadzania operacji. Poznańskie centrum krwiodawstwa chce szukać dawców na Przystanku Woodstock.
Share
W całej Polsce brakuje krwi! Poznań liczy na pomoc uczestników Przystanku Woodstock
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Antczak
d2t8b1r

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” donosi, że w wielu miastach w Polsce szpitale są zmuszone przekładać niektóre operacje, ponieważ mają zbyt małe zapasy krwi. Ten problem powraca każdego lata – centrom krwiodawstwa kurczą się zapasy, ponieważ w wakacje wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża na urlop. Z drugiej strony to właśnie ruch związany z wyjazdami na urlop zwiększa liczbę osób poszkodowanych w wypadkach, które wymagają transfuzji.

- Na mniejszą liczbę dawców w Poznaniu wpływa też to, że wielu z nich udaje nam się znaleźć w trakcie zbiórek krwi organizowanych w szkołach i na uczelniach - dodaje w rozmowie z WP.PL Agnieszka Zawadzka, kierownik działu marketingu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Na szczęście w stolicy Wielkopolski sytuacja nie jest aż tak krytyczna jak w innych miastach, np. w Warszawie.

d2t8b1r

- Na tle innych centrów krwiodawstwa wypadamy całkiem nieźle, jesteśmy w stanie zapewnić bieżące potrzeby wszystkich szpitali - zapewnia Zawadzka. - Udaje to się osiągnąć jednak sporym wysiłkiem. Wysyłamy SMS-y i e-maile z prośbą o pomoc do osób, które od dłuższego nie oddawały u nas krwi. Efekt jest mniej więcej taki, że tyle krwi, ile ludzie u nas oddają każdego dnia, tyle na bieżąco przekazujemy szpitalom. Niestety, w takim systemie nasze zapasy są cały czas bardzo małe.

Nie brakuje jedynie zapasów grup B Rh+ i AB Rh+. Jako stan krytyczny RCKiK określa swoje zapasy takich grup krwi jak 0 Rh+, A Rh+, A Rh- i AB Rh-. Sytuację ma poprawić zbliżający się... Przystanek Woodstock. Jak co roku poznańskie centrum krwiodawstwa będzie stacjonować w Kostrzynie nad Odrą i zachęcać do oddawania krwi uczestników festiwalu.

- W zeszłym roku w trakcie Przystanku Woodstock zebraliśmy krew od 650 dawców - mówi Agnieszka Zawadzka. - To zapas wystarczający na tygodniowe zapotrzebowanie poznańskich szpitali.

Krew może oddać każda pełnoletnia, zdrowa osoba. Kto nie wybiera się na Woodstock, krew może oddać w Poznaniu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajduje się przy ul. Marcelińskiej 44. Jest czynne w poniedziałki, wtorki i piątki w godz. od 7 do 15, w środy i czwartki w godz. od 7 do 18, a w soboty od 7 do 13. Oddając krew, można poprosić o wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego twoją nieobecność w pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia), uczelni, szkole.

d2t8b1r

Podziel się opinią

Share
d2t8b1r
d2t8b1r
Więcej tematów