Trwa ładowanie...

W. Brytania: Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów

33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów - poinformowało brytyjskie MSW.

Share
W. Brytania: Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantówŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d4g7c49

"To była dobrze zorganizowana grupa przestępcza"

Mężczyzna prowadził jadącą z Holandii ciężarówkę, która we wrześniu 2015 roku została zatrzymana do kontroli w terminalu promowym Port of Tyne na północnym wschodzie Anglii. W ciężarówce wiozącej maszyny przemysłowe znaleziono 20 nielegalnych imigrantów - 19 z Albanii i jednego z Syrii.

W toku śledztwa brytyjskie służby udowodniły Polakowi współpracę z dwoma Albańczykami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii - 41-letnim Ferdinandem G. i 30-letnim Armando M. - w celu nielegalnego wwiezienia imigrantów.

Po trzynastodniowym procesie przed sądem w Newcastle wszyscy trzej mężczyźni zostali skazani na kary pozbawienia wolności - G. na osiem lat, N. na pięć lat, a M. na trzy lata.

d4g7c49

"To była dobrze zorganizowana grupa przestępcza motywowana chęcią zysku. Ich jedynym celem było złamanie przepisów kontrolujących imigrację do Wielkiej Brytanii i nielegalny przemyt osób do Wielkiej Brytanii" - podkreśliła w przesłanym oświadczeniu Rachael Luther z zespołu śledczego ds. przestępstw imigracyjnych.

"Złapiemy was i postawimy przed sądem"

"Ich wyroki powinny służyć jako ostrzeżenie dla każdego, kogo może kusić haniebny przemyt ludzi: złapiemy was i postawimy przed sądem" - ostrzegła.

Z 20 osób znalezionych w ciężarówce 16 zostało odesłanych do Albanii, a sprawy pozostałych czterech są wciąż rozpatrywane zgodnie z przepisami imigracyjnymi.

W ubiegłym roku brytyjskie służby graniczne przygotowały szereg wytycznych, które muszą być spełnione przez przewoźników korzystających zarówno z przepraw z europejskich portów morskich, jak i tunelu pod kanałem La Manche. Za każdego nielegalnego imigranta znalezionego w pojazdach wjeżdżających do Wielkiej Brytanii grozi także kara finansowa do 2 tys. funtów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4g7c49

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g7c49
d4g7c49
Więcej tematów