Trwa ładowanie...
d1pp96h
01-02-2010 11:45

W. Brytania: chirurdzy pomylili się 129 tys. razy

Niepokojąco duża liczba błędów w sztuce lekarskiej, zwłaszcza na stole operacyjnym, skłoniła brytyjską publiczną służbę zdrowia do wprowadzenia z początkiem obecnego tygodnia we wszystkich szpitalach nowej procedury kontrolnej, podobnej do tej, którą stosują piloci przygotowujący się do startu samolotu.

d1pp96h
d1pp96h

Chodzi o dopilnowanie, by operacja była wykonana na właściwym pacjencie, na właściwą dolegliwość i nie prowadziła do powikłań, których można było uniknąć. Przed przystąpieniem do operacji, gdy pacjent jest już uśpiony, lekarze i pielęgniarki sprawdzają punkt po punkcie specjalną listę kontrolną, potwierdzając tożsamość pacjenta, diagnozę choroby i terapię. W ten sposób upewniają się, że procedura jest przez wszystkich należycie zrozumiana.

- Błędy lekarskie są rzadkie, ale jeśli się zdarzają, to mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji jak np. usunięcia pacjentowi niewłaściwej nerki. Z początku śmiano się ze mnie, ponieważ procedura sprawia wrażenie obsesyjnej i elementarnej - powiedział chirurg Anne Pullyblank z regionalnego ośrodka zdrowia w płn. Bristolu, który testował procedurę przed jej wprowadzeniem.

Z danych agencji dbającej o interesy pacjentów leczonych w szpitalach (National Patient Safety Agency) wynika, że w 2007 roku w szpitalach NHS doliczono się 129 tys. błędów chirurgicznych, których wynikiem była śmierć 271 pacjentów i poważny uszczerbek na zdrowiu ponad 1 tys.

Pilotażowy program Światowej Organizacji Zdrowia, która opracowała listę kontrolną, wprowadzony w ośmiu szpitalach w różnych państwach świata wykazał, że procedura kontrolna zmniejsza ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych i przypadków śmiertelnych o ponad 1/3.

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj