Trwa ładowanie...
04-12-2007 09:46

W Brukseli będą rozmowy o Karcie, tarczy i dorszach

Karta Praw Podstawowych, tarcza
antyrakietowa, Dolina Rospudy, połowy dorszy i polska polityka
wobec Rosji - to zapowiadane przez premiera Donalda Tuska tematy
jego jednodniowej wizyty w Brukseli.

W Brukseli będą rozmowy o Karcie, tarczy i dorszachŹródło: AFP
d46p4gi
d46p4gi

Premier przybył do Brukseli samolotem rejsowym LOT. Na pokładzie powiedział dziennikarzom, że spodziewa się pytań od unijnych partnerów m.in. o stanowisko Polski w sprawie tarczy antyrakietowej oraz polityki nowego polskiego rządu wobec Rosji.

Chcę podtrzymać opinię o Polsce jako kraju, z którego opinią na temat wschodniego wymiaru europejskiej polityki liczy się cała UE. Jednym z głównych zadań mojej ekipy jest to, aby pozycja Polski w Europie była lepsza, nakierowana na Europę - zadeklarował premier.

Dodał, że spodziewa się też pytań o to, dlaczego postanowił przyjąć nowy Traktat Reformujący UW wraz z protokołem ograniczającym działanie Karty Praw Podstawowych w Polsce.

Wszyscy moi rozmówcy będą dopominać się informacji, co takiego się stało - wskazał Tusk. W sejmowym expose premier tłumaczył, że w przeciwnym razie ratyfikacja traktatu w Polsce byłaby zagrożona. Parlament Europejski apelował do rządu Tuska w zeszłym tygodniu (a także do Wielkiej Brytanii) o rezygnację z protokołu ograniczającego stosowanie Karty.

d46p4gi

Jako rząd reprezentujemy w UE interes narodowy Polaków. Zadaniem mądrego rządu jest uzgodnienie tego interesu narodowego z interesem ogólnoeuropejskim- powiedział premier. Zapowiedział, że jego rząd nie będzie mniej stanowczy, jeśli chodzi o obronę polskiego interesu, niż poprzednicy. Ale można to robić w inny, skuteczniejszy sposób - dodał.

Nawiązując do sporu z Komisją Europejską o przebieg obwodnicy Augustowa przez chronioną unijnym programem Natura 2000 Dolinę Rospudy, Tusk podkreślił konieczność przyspieszenia inwestycji drogowych w Polsce w zgodzie z wymogami ochrony środowiska.

Sama Rospuda nie może ucierpieć, Augustów nie może być rozjeżdżany w nieskończoność tirami, a Europa musi zrozumieć, że takie kraje jak Polska muszą być traktowane z większą wrażliwością - oświadczył premier Tusk.

W programie jednodniowej wizyty są spotkania z premierem Belgii Guy Verhofstadtem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem- Gertem Poetteringiem, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, szefami frakcji politycznych w PE, sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem oraz eurodeputowanymi PO i PSL. (kab)

Marcin Gietka

d46p4gi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46p4gi
Więcej tematów