Trwa ładowanie...

W Białymstoku rozpoczął się proces Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

• Rozpoczął się proces 4 Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego
• Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z białostockiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej
• Obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską postawiono zarzuty, że w 2014 roku działali w zorganizowanej grupie przestępczej w Polsce i w Turcji
• Według aktu oskarżenia, grupa działała w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce
• Od zatrzymania przez ABW na początku ub. roku, oskarżeni są aresztowani

W Białymstoku rozpoczął się proces Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISISŹródło: WP
d279kex
d279kex

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek proces czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS)
. Według prokuratury, oskarżeni m.in. gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym.

Oskarżeni o wspieranie terroryzmu Czeczeni - podobnie jak w śledztwie - również przed Sądem Okręgowym w Białymstoku nie przyznają się do zarzutów; zaprzeczają by mieli coś wspólnego z tzw. Państwem Islamskim (ISIS).

- Nie mam nic wspólnego z Państwem Islamskim. Pomagam swoim braciom, którzy tej pomocy potrzebują, w Czeczenii i Europie - mówił pierwszy z oskarżonych.

Ponieważ oskarżeni odmawiają składania bardziej szczegółowych wyjaśnień i odpowiedzi na pytania, sąd odczytuje ich wyjaśnienia składane w śledztwie. Trwa to długo, ponieważ każdy odczytany fragment jest tłumaczony na język rosyjski.

d279kex

Państwo Islamskie to choroba, nie uznaję go, bo zabija kobiety i dzieci, mamy swój czeczeński dżihad, nigdy nie gromadziłem żadnych pieniędzy na działalność ISIS, nikogo nie werbowałem na wojnę do Syrii - takie słowa padały w tych wyjaśnieniach.

Oskarżeni mieli werbować dżihadystów

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z białostockiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską zarzuca ona, że w 2014 roku działali w zorganizowanej grupie przestępczej, w Polsce i w Turcji, gromadząc pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro.

Według aktu oskarżenia, grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji, rekrutując bojowników na tzw. dżihad, a także zajmowała się organizowaniem i kupowaniem sprzętu paramilitarnego. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku, tam też trafiał kupowany sprzęt.

Od zatrzymania przez ABW na początku ub. roku, oskarżeni są aresztowani. Przed odczytaniem przez prokuratora aktu oskarżenia, sąd oddalił wnioski o wyłączenie jawności, złożone zarówno przez oskarżyciela, jak i jednego z obrońców. Sąd zaznaczył jednak, że na kolejnych rozprawach jawność może być czasowo wyłączana, zwłaszcza gdy będą przesłuchiwani świadkowie.

d279kex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d279kex
Więcej tematów