Trwa ładowanie...
17-07-2015 05:40

W Australii oddano cześć pamięci ofiar zestrzelonego nad Ukrainą samolotu

Premier Australii Tony Abbott odsłonił w piątek w Canberze tablicę pamiątkową, na której zapisano nazwiska 38 obywateli, którzy zginęli 17 lipca zeszłego roku na pokładzie samolotu Malaysia Airlines zestrzelonego nad wschodnią częścią Ukrainy.

W Australii oddano cześć pamięci ofiar zestrzelonego nad Ukrainą samolotuŹródło: PAP/EPA, fot: DAVID GRAY / POOL
d11sex7

Lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur malezyjski Boeing 777 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, na obszarach opanowanych przez prorosyjskich separatystów. 298 osób, które znajdowały się w samolocie, zginęło.

Podczas uroczystości rocznicowej premier Abbott odsłonił tablicę pamiątkową, która wmurowana jest w pomnik znajdujący się na ziemi pochodzącej z miejsca katastrofy. Z Ukrainy przywiózł ją policjant badający przyczynę katastrofy.

- Wiedział (funkcjonariusz), że miejsce, w którym MH17 się rozbił jest uświęcone i jakaś jego część powinna wrócić do Australii. To był z jego strony ludzki i przyzwoity czyn. Jego działanie kontrastuje z barbarzyństwem, które doprowadziło do strącenia samolotu - podkreślił Abbott.

d11sex7

W uroczystości wzięli udział bliscy i rodziny ofiar katastrofy.

Tego samego dnia w australijskich mediach opublikowano, nieznany dotąd, materiał wideo nagrany w dniu katastrofy. Przedstawia on najprawdopodobniej prorosyjskich separatystów przeszukujących bagaże pasażerów samolotu malezyjskich linii lotniczych. Minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop podkreśliła, że nagranie "wywołuje obrzydzenie".

- Oglądanie tego wywołuje obrzydzenie. Bardzo zastanawiające jest dlaczego ten film opublikowano właśnie teraz - 12 miesięcy od zestrzelenia MH17 - podkreśliła szefowa australijskiej dyplomacji w wywiadzie telewizyjnym. Podkreśliła, że tego typu materiał musi wywołać szczególnie negatywne uczucia wśród rodzin i bliskich ofiar.

Powołując się na dane wywiadowcze, rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisują odpowiedzialność za tę tragedię prorosyjski separatystom. Moskwa odpiera te zarzuty, sugerując, iż samolot trafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec.

d11sex7

Zobacz także: Wywożenie szczątków samolotu zestrzelonego nad Ukrainą

d11sex7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11sex7
Więcej tematów