Trwa ładowanie...
nauka
10-01-2006 00:01

W 200 tys. lat do czarnej dziury

Podróż w jedną stronę - z serca
galaktyki do najbliższej czarnej dziury - najprawdopodobniej
trwałaby ok. 200 tys. lat - powiedzieli astronomowie na
spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS) w
Waszyngtonie.

W 200 tys. lat do czarnej dziuryŹródło: AFP
d2id2tm
d2id2tm

Śledząc rozchodzenie się spirali gazu w jądrze galaktyki NGC1097 naukowcy obliczyli, że materia poruszająca się z prędkością 177 tys. km na godzinę nadal potrzebowałaby całych eonów na przejście w czarną dziurę.

Czarne dziury to miejsca w przestrzeni kosmicznej, których siła grawitacji jest tak potężna, że nic - nawet światło - nie może się jej oprzeć i uciec. Naukowcy sadzą, że w jądrach wielu galaktyk, w tym Drogi Mlecznej, czają się wielkie czarne dziury. Droga Mleczna zawiera przeszło 100 mld gwiazd i ma trylion km średnicy.

Gaz potrzebowałby 200 tys. lat na przebycie tej podróży - powiedział dziennikarzom Kambiz Fathi z Rochester Institute of Technology na spotkaniu AAS. Choć nikt nigdy czarnej dziury nie widział, astronomowie badają, w jaki sposób zachowują się wokół nich materia i energia. Fathi stoi na czele międzynarodowego zespołu, który badał czarną dziurę w środku galaktyki NGC1097, której masa jest 100 mln razy większa od Słońca.

I właśnie jego zespołowi udało się obserwować, co dzieje się 10 razy bliżej czarnej dziury niż w ogóle udawało się do tej pory. Zespół obserwował chmury materii w odległości 10 lat świetlnych od jądra galaktyki, gdzie, jak się uważa, mieści się czarna dziura. W poprzednich badaniach wykryto obecność gazowych chmur w odległości od 100 do 1000 lat świetlnych od serca galaktyki.

Rok świetlny to długość drogi przebywanej przez światło w ciągu roku, równa prawie 9,5 bln km (9 460 000 000 000 km). Galaktyka ta znajduje się ok. 47 mln lat świetlnych od Ziemi - co w kategoriach kosmicznych przestrzeni jest podobno odległością względnie niedużą.

d2id2tm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2id2tm
Więcej tematów