Trwa ładowanie...
15-11-2014 03:35

Van Rompuy: rozważymy dalsze sankcje wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział w Brisbane, że przywódcy państw UE, którzy przybyli do Brisbane w Australii na szczyt G20, omówią problem Ukrainy z prezydentem USA Barackiem Obamą. Nie wykluczył dalszych sankcji wobec Rosji.

Van Rompuy: rozważymy dalsze sankcje wobec RosjiŹródło: PAP/BELGA/Christophe Ketels
d1iv86v
d1iv86v

Występując na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad szczytu, Van Rompuy oświadczył, że "Rosja powinna wykorzystać wszystkie swoje możliwości nacisku na rebeliantów aby zapewnić realizację porozumień z Mińska".

Van Rompuy podkreślił, że Rosja musi wstrzymać napływ broni i żołnierzy ze swego terytorium na Ukrainę oraz wycofać tych, którzy już tam są.

- Będziemy nadal wykorzystywać wszystkie narzędzia dyplomatyczne, w tym także sankcje, będą w naszej dyspozycji - powiedział przewodniczący Rady. Zapowiedział, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE dokonają oceny sytuacji na Ukrainie i przedyskutują możliwe dalsze kroki w celu rozwiązania konfliktu.

- Rosja ma wciąż możliwość realizacji porozumień z Mińska i wybrać drogę deeskalacji (konfliktu), co umożliwi wycofanie sankcji. Jeżeli jednak tego nie zrobi, jesteśmy gotowi rozważyć dodatkowe działania - powiedział Van Rompuy dziennikarzom.

Podobne stanowisko zajął po przybyciu do Brisbane sekretarz stanu USA John Kerry.

Dwudniowe obrady szczytu G20 rozpoczną się w sobotę po południu czasu miejscowego. Prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Barack Obama oraz przywódcy pozostałych państw G20 przybyli już do Brisbane.

d1iv86v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iv86v
Więcej tematów