Trwa ładowanie...
d2vy5gc

Uzgodniono rozejm w Aleppo. Na razie tylko na 48 godzin

• Rosyjski MON: porozumienie ma służyć "ustabilizowaniu sytuacji" w Aleppo
• Porozumienie o zawieszeniu broni z lutego jest regularnie naruszane od końca kwietnia
• Kilka godzin wcześniej John Kerry ostrzegł Moskwę przed naruszaniem zawieszenia broni w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uzgodniono rozejm w Aleppo. Na razie tylko na 48 godzin
(STRINGER/AFP)
d2vy5gc

Strony konfliktu syryjskiego zgodziły się na 48-godzinne zawieszenie broni w Aleppo na północnym zachodzie Syrii - poinformowało w środę późnym wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony.

Rozejm ma wejść w życie w nocy ze środy na czwartek i - jak poinformowała strona rosyjska - służyć "ustabilizowaniu sytuacji" w Aleppo.

Departament Stanu USA potwierdził zawarcie porozumienia w sprawie przerwania walk.

d2vy5gc

Rosja podała informację o rozejmie w Aleppo kilka godzin po tym, jak szef dyplomacji USA John Kerry ostrzegł Moskwę i syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przed naruszaniem zawieszenia broni w Syrii i zarzucił im selektywne wdrażanie umowy o "wstrzymaniu wrogości".

Porozumienie o zawieszeniu broni, wynegocjowane przez Waszyngton i Moskwę pod koniec lutego, jest regularnie naruszane od końca kwietnia. Na początku czerwca Asad zapowiedział odbicie "każdego centymetra" kraju, oddalając szanse na trwały rozejm.

W ostatnich dniach w okolicach Aleppo i w samym mieście toczyły się zacięte walki między siłami reżimu prezydenta Asada, wspieranymi przez rosyjskie lotnictwo, a rebeliantami, głównie dżihadystami z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

d2vy5gc

Podziel się opinią

Share
d2vy5gc
d2vy5gc
Więcej tematów