Trwa ładowanie...
dim227v

Uzbekistan zdaje egzamin z demokracji

Uzbekistan wybiera parlament w czasie głosowania, które prezydent Isłam Karimow nazwał "egzaminem z demokracji" dla tej byłej republiki Związku Radzieckiego, położonej w Azji Środkowej.

Share
dim227v

Prawo do oddania głosu ma ponad 17 mln ludzi.

Agencja Reutera pisze, że głosowaniu towarzyszy apatia i strach, choć spodziewana jest wysoka frekwencja, gdyż - tak jak niegdyś w ZSRR - wybory są obowiązkowe w zakładach pracy, czy osiedlach.

O 150 miejsc w Zgromadzeniu Najwyższym ubiega się 506 kandydatów. Według uzbeckiego prawa 15 miejsc zarezerwowanych jest dla deputowanych Ekologicznego Ruchu Uzbekistanu. Ugrupowanie powstało w 2008 roku i gromadzi działaczy organizacji prorządowych.

dim227v

- Uzbeckie prawo wyborcze i przygotowania do wyborów odpowiadają wszelkim normom międzynarodowym i demokratycznym - zapewniał dziennikarzy na dzień przed głosowaniem szef Centralnej Komisji Wyborczej w Taszkencie, Mirza-Ulugbek Abdusalomow.

Jak dodał, przebieg wyborów monitoruje 270 obserwatorów z 36 państw.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zorganizowała ograniczoną misję, gdyż uznała, że wyborcy nie mają "prawdziwego wyboru konkurujących ze sobą opcji politycznych". Misja - jak podało w komunikacie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) - sporządzi raport na temat ogólnego przebiegu głosowania, ale bez głębszej obserwacji i tablic szacowanych rezultatów.

W Uzbekistanie nie ma partii opozycyjnych, a większość działaczy na rzecz demokracji siedzi w więzieniach, albo żyje na emigracji - zwraca uwagę Reuters.

Tymczasem rządzący drugą dekadę uzbecki prezydent Isłam Karimow uznał wybory za "egzamin z demokracji".

- Te wybory są ważne dla nas wszystkich - podkreślał, cytowany przez rosyjskie agencje. "To egzamin z potwierdzenia zasad wolności wyrażania myśli i wyboru sposobu życia".

Obrońcy praw człowieka zarzucają Karimowowi tłumienie wszelkiej formy krytyki władz, czemu Uzbekistan stanowczo zaprzecza.

dim227v

Podziel się opinią

Share
dim227v
dim227v
Więcej tematów