Trwa ładowanie...

Uwaga na oszustów dzwoniących z egzotycznych krajów. Nie oddzwaniaj!

CERT Orange Polska ostrzega o kolejnych połączeniach pochodzących z egzotycznych krajów – tym razem wykonywane są one z krajów afrykańskich. Widzisz nieodebrane połączenie z podejrzanego numeru telefonu? Pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj!

Share
Uwaga na oszustów dzwoniących z egzotycznych krajów. Nie oddzwaniaj!Źródło: iStock.com
d404y37

Ten typ oszustwa znany jest od dawna. Jak raportuje CERT Orange Polska (jednostka która zajmuje bezpieczeństwem telekomunikacyjnym i reagowaniem na incydenty) oszuści dzwoniący z egzotycznych krajów ponownie zaczęli masowo działać.

Połączenie z podejrzanego numeru? Nie odbieraj i nie oddzwaniaj!

Połączenia z egzotycznych krajów są bardzo drogie i odebranie czy oddzwonienie na taki numer zazwyczaj kończy się wysokim rachunkiem od operatora. W ostatnich dniach zgłoszono wiele przypadków połączeń z numeru +236 77 99 06 17 – jest to numer z Republiki Środkowoafrykańskiej. Odebranie takiego telefonu wiąże się z wysokim kosztem. Oszust próbuje w ten sposób naciągnąć nieświadomego użytkownika na wysoki rachunek. Pieniądze z takiego połączenia wpłyną na konto operatora z dalekiego kraju, który przeważnie dzieli się zyskiem z osobą, która wydzierżawiła wykorzystywany numer.

+685 721 08 53 to numer z Samoa. Nie odbieraj i nie oddzwaniaj!

Polscy użytkownicy telefonów komórkowych są narażeni nie tylko na połączenia z Republiki Środkowoafrykańskiej. Zdarzają się również telefony z innych krajów, a nie tak dawno było głośno o telefonach z Kuby. Odebranie takiego połączenia czy oddzwonienie na taki numer będzie sporo kosztowało.

Jak chronić się przed telefonicznymi oszustami? Nie odbieraj i nie oddzwaniaj na te numery!

Niektórzy operatorzy i modeletelefonów ułatwiają nam zadanie rozpoznając numer kierunkowy połączenia i wyświetlają nam nazwę kraju. Jeśli jednak tak się nie dzieje warto policzyć cyfry w numerze telefonu. Polskie numery mają dziewięć cyfr (lub 11 cyfr z prefiksem +48). Jeśli nieznany numer ma więcej cyfr, warto sprawdzić skąd pochodzi.

d404y37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d404y37
d404y37
Więcej tematów