Uwaga na meningokoki!
Minister zdrowia chce walczyć z sepsą. Niektóre gminy w Małopolsce już zadbały o dzieci. 10 tys. dawek szczepionki przeciwko meningokokom - to rezerwa, jaką stale będzie dysponowała Inspekcja Sanitarna na wypadek wystąpienia ognisk sepsy. W przypadku pojawienia się zagrożenia powiatowi inspektorzy sanitarni będą mogli natychmiast działać, czyli bez zbędnych formalności błyskawicznie sięgnąć do rezerwy i zaszczepić wszystkich narażonych na zachorowanie.
17.12.2007 | aktual.: 17.12.2007 10:55
W piątek zakończyły się konsultacje nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Istotą rozporządzenia jest wprowadzenie jasnych, jednolitych procedur postępowania. Kiedy wystąpiły ogniska sepsy na Dolnym i Górnym Śląsku, konieczna była zgoda ministra na przeznaczenie pieniędzy na szczepienia. Potem był problem z organizacją szczepień, bo dziś przecież każde dziecko ma innego lekarza. Dzięki temu rozporządzeniu reakcja na wystąpienie ogniska sepsy będzie naprawdę błyskawiczna - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.
Rozporządzenie ma wejść w życie jak najszybciej, bowiem właśnie wkraczamy w pełnię sezonu zachorowań na choroby infekcyjne. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny atakuje nas nie tylko grypa. O tej porze roku szczególnie groźne są także meningokoki, czyli bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę. Liczba zachorowań stale rośnie.
W tym roku w Małopolsce mieliśmy już 43 przypadki ciężkich infekcji meningokokami. Przez cały ubiegły rok były tylko 24 takie zachorowania - mówi Adam Kosek, kierownik działu epidemiologii małopolskiego sanepidu.
W całym kraju do końca listopada odnotowano 350 przypadków ostrej choroby meningokokowej, w tym 225 - sepsy. W tym samym okresie 2006 r. z powodu meningokoków zachorowało 215 osób. Przypadków sepsy było o połowę mniej niż teraz - 134.
Ofiarami są głównie dzieci. Dlatego w niektóre gminy podejmują znacznie skuteczniejsze niż ministerstwo działania. Za samorządowe pieniądze dzieci są szczepione profilaktycznie, zanim któreś zachoruje.
W Krakowie zaszczepiono już wszystkie dzieci w żłobkach i przedszkolaki z rocznika 2001 r. Z budżetu gminy kupiono 2700 szczepionek, ale na tym nie koniec - władze miasta zapowiadają na przy-szły rok szczepienie kolejnych roczników dzieci.
Podobne plany mają inne samorządy. W pierwszych miesiącach nowego roku przeciwko meningokokom szczepione będą dzieci urodzone w latach 2005 - 2006 w powiecie myślenickim. Akcja obejmie dzieci z każdej gminy, o ile tylko ich władze podejmą decyzję o współfinansowaniu szczepień organizowanych przez starostwo. Łączne wydatki szacuje się na ok. 250 tys. zł.
Jeśli wszystkie gminy się zgłoszą, zaszczepionych zostanie w naszym powiecie ponad 2 tys. dzieci - informuje Wioletta Stręk ze starostwa powiatowego w Myślenicach.
Rodzice z gmin, które nie zdecydowały się na zakup szczepionek, muszą sobie radzić na własną rękę. Koszt poprzedzonego badaniem szczepienia wynosi od 110 do 130 zł. Jolanta Grzelak-Hodor