Trwa ładowanie...

Utrudnienia w ruchu w centrum Poznania z powodu obchodów 1050-lecia Chrztu Polski

• W dniach 14-16 kwietnia część ulic w Poznaniu będzie zamknięta dla ruchu
• Wszystko z powodów centralnych uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski
• Władze miasta zachęcają, aby w tych dniach korzystać z autobusów i tramwajów
• Uczestnicy obchodów będą mogli podróżować komunikacją miejską za darmo

Share
Utrudnienia w ruchu w centrum Poznania z powodu obchodów 1050-lecia Chrztu Polski
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d2376p4

W najbliższy weekend Poznań stanie się główną areną obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Do stolicy Wielkopolski przyjadą m.in. prezydent, premier oraz wszyscy posłowie i senatorowie, a także najwyżsi hierarchowie Kościoła.

Uroczystości odbędą się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Farze, Katedrze Poznańskiej oraz na Inea Stadionie, co oznacza szereg utrudnień w ruchu. Władze miasta apelują do poznaniaków, aby w okresie od 14 do 16 kwietnia zrezygnowali z poruszania się po Poznaniu samochodem, a zamiast niego korzystali z komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć, że wszyscy, którzy 16 kwietnia wybierają się na uroczystości na Inea Stadionie, mogą jeździć tramwajami i autobusami bezpłatnie - wystarczy, że w razie kontroli pokażą bilet wstępu na obchody.

d2376p4

Poniżej szczegóły zmian w organizacji ruchu:

14 kwietnia i 15 kwietnia (czwartek i piątek)

W tych dniach obowiązywać będzie zakaz ruchu i zatrzymywania się pojazdów na ulicach Ostrowa Tumskiego, na północ od ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W dniu 15 kwietnia analogiczne zakazy będą obowiązywać w obszarze Śródki, ulic Bydgoskiej i Gdańskiej. Ponadto, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Wieżowej i Zagórze, a wjazd na ulice Ostrowa Tumskiego na południe od ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego dozwolony będzie tylko dla pojazdów upoważnionych, w tym mieszkańców.

W związku z powyższymi zmianami w dniach od 13 do 15 kwietnia na jezdni zachodniej ul. ks. Zdzisława Bernata zostanie wyznaczony parking dostępny dla mieszkańców Ostrowa. Na wschodniej jezdni ul. Bernata wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku ul. Głównej.

W czwartek, 14 kwietnia od godz. 20 oraz w dniu 15 kwietnia do godz. 17 obowiązywać będzie zakaz ruchu i zatrzymywania się pojazdów na placu Kolegiackim oraz przyległym odcinku ul. Za Bramką (od ul. Wszystkich Świętych) i ul. Ślusarskiej (od ul. Wodnej). Ponadto, w tym czasie na ul. Wielkiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się.

d2376p4

W piątek, 15 kwietnia w godzinach od 15:30 do 17 w związku z procesją spod poznańskiej Fary do Katedry Poznańskiej, wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu na trasie przemarszu ulicami: Świętosławską, Stary Rynek, Wielką, Chwaliszewo, mostem Bolesława Chrobrego, ul. Ostrów Tumski. Ruch na trasie przemarszu sterowany będzie ręcznie przez policję.

Również w piątek od godz. 5 do 16 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się, a od godz. 9 także zakaz ruchu na ulicach: Śniadeckich, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej i Stolarskiej.

16 kwietnia (sobota)

W sobotę przewidziano dodatkowe kursy na liniach tramwajowych numer 1, 6, 13 i 15, zapewniających bezpośredni dojazd do Inea Stadionu. Na tych liniach w godzinach: 7.30-10.30, 16.00-19.00 oraz 21.30-22.30 tramwaje będą kursować co 10 minut.

W celu ułatwienia komunikacji pomiędzy stadionem a centrum Poznania w godzinach: 7.30-10.30, 16.00-19.00 oraz 21.30-22.30 funkcjonować będzie także dodatkowa tramwajowa linia numer 30 kursująca na trasie: AL. MARCINKOWSKIEGO - pl. Wolności - Fredry - most Teatralny - Kaponiera - Bałtyk - Grunwaldzka - Inea Stadion - BUDZISZYŃSKA.

d2376p4

Z centrum Poznania w kierunku stadionu będzie można dojechać bezpośrednio liniami tramwajowymi numer 13 i 30. Pasażerowie przyjeżdżający do Poznania koleją mogą bezpośrednio dojechać na stadion tramwajem linii numer 6.

W rejon Inea Stadionu można także dojechać, korzystając z linii autobusowych numer 45, 50, 63 i 91, które tego dnia będą obsługiwane bardziej pojemnym taborem. W sobotę (16 kwietnia) w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM Poznań będzie obowiązywać sobotni rozkład jazdy (poza powyższymi wzmocnieniami).

W sobotę, w godzinach od 6 do 23 na jezdni zachodniej ul. Bułgarskiej między ul. Marcelińską i ul. Grunwaldzką zostanie wyznaczony parking autobusowy. W związku z tym ruch ul. Bułgarską w obu kierunkach odbywać się będzie nitką wschodnią i nie będzie możliwy wjazd od strony ul. Bułgarskiej w ulice: Świerzawską, Ptasią i Rumuńską.

Parkingi buforowe wyznaczono na ulicach: Droga Dębińska, Dolna Wilda, Maratońska, Pułaskiego, Głogowska i Chwaliszewo. Warto też korzystać z parkingu pod placem Wolności oraz w okolicy cmentarza na Junikowie.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2376p4

Podziel się opinią

Share
d2376p4
d2376p4
Więcej tematów