Zginął także Utkin. Jego życiorys przeraża

Potwierdzono, że w Rosji zginął nie tylko Jewgienij Prigożyn, ale także Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner". To właśnie od tego założyciela grupa najemników przyjęła swoją nazwę. Co o nim wiadomo? Życiorys Utkina momentami jest przerażający.

Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin
Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Sylwia Bagińska

Wiele informacji, które podają rosyjskie media państwowe czy kremlowscy oficjele, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że grupa Wagnera swoją nazwę zawdzięcza pseudonimowi jej założyciela i głównodowodzącego. To Dmitrij Utkin.

Za tą grupą najemników stał również Prigożyn. Działali w Ukrainie, ale też w innych krajach, szczególnie afrykańskich - Syrii, Sudanie czy Libanie. Rosja chciała tam poszerzyć wpływy.

Od początku wojny zdecydowanie głośniej było jednak o dawnym "kucharzu Putina" niż o "Wagnerze". Zebraliśmy najważniejsze informacje z jego życiorysu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wagner". To wiadomo o Dmitriju Utkinie

Dmitrij Walerjewicz Utkin (tak brzmi pełne imię i nazwisko "Wagnera") urodził się 11 czerwca 1970 roku w Asbietsie. Zmarł w wieku 53 lat.

Dmitrij Utkin był jednym z pierwszych dowódców grupy Wagnera, a także jej założycielem. W swojej prywatnej armii odpowiadał głównie za koordynację, a także planowanie akcji i rozmieszczenie bojowników w różnych krajach. Wcześniej był oficerem (podpułkownikiem) rosyjskiego wywiadu wojskowego

Podobnie jak Prigożyn, posiadał też tytuł "Bohatera Rosji". W 2021 roku Unia Europejska nałożyła na Utkina sankcje. Powodem było naruszenie praw człowieka, których dopuszczała się grupa Wagnera. Mowa m.in. o zabójstwach, egzekucjach, a także torturach.

Dlaczego przydomek "Wagner"?

Kanał Nexta podał, że Utkin był zafascynowany III Rzeszą i nazizmem. Świadczyć o tym mają chociażby jego nazistowskie tatuaże.

Jak się okazuje, pseudonim "Wagner" dla Utkina również nie był przypadkowy. Miał być hołdem dla Richarda Wagnera, ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera.

Co więcej, Utkin w swoich dokumentach podpisywał się runami "Sieg", które symbolizowały zwycięstwo III Rzeszy. Zagraniczne media podkreślają również, że "Wagner" był "prawą ręką" Prigożyna.

Razem zginęli w środę 23 sierpnia na pokładzie prywatnego odrzutowca Embraer Legacy, który rozbił się w obwodzie twerskim. Maszyna leciała z Moskwy do Petersburga.

Przeczytaj też:

Źródło: Wikipedia, Nexta

Źródło artykułu:WP Wiadomości
grupa wagnerawagnerjewgienij prigożyn
Wybrane dla Ciebie