Głosy oburzenia po szczycie. Zataili obecność Chin

Chiński przedstawiciel nie został wymieniony przez brytyjski rząd wśród gości na spotkaniu ministerialnym, które odbyło się podczas szczytu poświęconego bezpieczeństwu sztucznej inteligencji. Nie pojawił się na oficjalnym zdjęciu grupowym. Reuters potwierdził jednak, że Chiny brały udział w spotkaniu.

"Utajniona" obecność Chin na szczycie. Na zdjęciu Wu Zhaohui
"Utajniona" obecność Chin na szczycie. Na zdjęciu Wu Zhaohui
Źródło zdjęć: © PAP | Leon Neal
oprac. SBO

Agencja Reuters zwróciła uwagę, że brak jakiejkolwiek informacji o udziale Chin w drugim dniu szczytu, który miał miejsce w środę i czwartek w Bletchley Park w Wielkiej Brytanii, wywołał wiele pytań.

Chiny uczestniczyły bowiem w pierwszym dniu spotkania, a brytyjski rząd odmówił wyjaśnienia, dlaczego chiński wiceminister nauki i technologii, Wu Zhaohui, nie znalazł się na liście uczestników spotkania wyższego szczebla drugiego dnia. Jednakże w piątek resort nauki i technologii w Chinach wyjaśnił, że Wu Zhaohui był obecny na spotkaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obecność Chin została "utajniona". Reuters o możliwych przyczynach

Reuters, w swoim artykule, spekuluje na temat możliwych przyczyn "utajnienia" chińskiego udziału w czwartkowej sesji.

Agencja przytacza wypowiedź brytyjskiego wicepremiera, Olivera Dowdena, który stwierdził w środę, że "są pewne sesje, podczas których współpracują ze sobą kraje o podobnych poglądach, więc dołączenie Chin może nie być właściwe".

Inne spekulacje sugerują, że Wielka Brytania mogła chcieć zaprezentować jednolity front, a Chiny nie poparły czwartkowego wspólnego porozumienia. Chińskie ministerstwo technologii odmówiło odpowiedzi na pytanie, dlaczego Chiny nie zgodziły się na propozycję dotyczącą testowania modeli sztucznej inteligencji.

Parlamentarzyści krytyczni wobec zaproszenia dla Chin

Niektórzy brytyjscy parlamentarzyści wyrażali krytykę wobec zaproszenia Chin na pierwszy globalny szczyt na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Zastanawiali się, czy kraj, który jest postrzegany przez Zachód jako technologiczny rywal i potencjalne zagrożenie militarne, powinien być włączony w spotkania dotyczące tak wrażliwej technologii.

Wu Zhaohui uczestniczył w pierwszym dniu szczytu w środę, kiedy to Chiny, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i 26 innych krajów zgodziły się na wspólne podejście do identyfikacji zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i sposobów zapobiegania im.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)