Trwa ładowanie...
d1tipti

Usztywnienie kursu złotego korzystne dla gospodarki

Usztywnienie kursu złotego mogłoby być
korzystne dla gospodarki w sytuacji, gdy napływ kapitału w związku
z perspektywą integracji z UE będzie dalej umacniał naszą walutę -
uważa Andrzej Bratkowski, wiceprezes NBP.

d1tipti
d1tipti

Dobrze byłoby zastanowić się nad systemem, jakim jest zarząd walutą: sztywny kurs i nasza emisja pieniądza jest ściśle dostosowana do ilości waluty, którą zakupujemy - powiedział Bratkowski w poniedziałek w Radiu Zet, zaznaczając, że jest to jego prywatna opinia.

Bratkowski, zanim został wiceprezesem polskiego banku centralnego wielokrotnie wypowiadał się jako zwolennik jednostronnego wprowadzenia przez Polskę euro, od czasu, kiedy stało się jasne, że zbliżająca się perspektywa wejścia Polski do Unii Europejskiej będzie umacniać złotego.

W poniedziałek powiedział, że za związaniem złotego z walutą europejską przemawia fakt, że około 70% polskiej wymiany handlowej jest prowadzona z krajami UE.

W sytuacji, gdy mamy bardzo silną presję na złotego, która wynika z tego, że perspektywa integracji z UE powoduje napływ kapitału i będzie napływać go jeszcze więcej. Jeżeli więc mamy wybierać między kursem złotego sztywnym a kursem, który cały czas zyskuje na wartości, to już chyba lepiej mieć kurs złotego sztywny - powiedział.

d1tipti

Komisja Europejska w tym roku jednoznacznie wypowiedziała się przeciw jednostronnemu wprowadzaniu euro przez państwa kandydujące do UE.

Uważam, że byłoby to (jednostronne wprowadzenie euro) dobre rozwiązanie, gdybyśmy możliwie szybko wycofali złotego i przyjęli euro. Z ekonomicznego punktu widzenia to mogłoby być jutro. Z organizacyjnego punktu widzenia to by wymagało co najmniej roku, żeby przygotować całe przedsięwzięcie ze strony prawnej - powiedział Bratkowski.

d1tipti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tipti
Więcej tematów