Usuń tajnego agenta z Windows
Windows Genuine Advantage - program weryfikujący legalność posiadanej kopii systemu operacyjnego Microsoftu - może być zarówno przydatny, jak i uciążliwy. Przekonują się o tym zwłaszcza ci użytkownicy, którzy mimo legalności wykorzystywanego oprogramowania zaczęli otrzymywać komunikaty o konieczności zarejestrowania systemu. Jeżeli dostęp do takich usług jak Microsoft Download Center czy Windows Update nie rekompensuje Wam niewygód związanych ze świadomością, że WGA zbiera informacje o wersji BIOS-u, numerze dysku twardego, a nawet numerze IP komputera i codziennie wysyła je na serwery giganta z Redmond, możecie bez problemów wyłączyć natarczywe komunikaty lub całkowicie usunąć WGA z systemu. Co więcej - macie na to błogosławieństwo Microsoftu!
System Windows Genuine Advantage testowany był przez Microsoft od jesieni 2004 r. w serwisie Microsoft Download Center. Na szerszą skalę został wprowadzony niemal dokładnie rok temu - pod koniec lipca 2005 r. - http://www.pcworld.pl/news/81347.html - od tej chwili użytkownicy Windows, przy próbie skorzystania z usług Windows Update oraz Microsoft Update musieli wykazywać się posiadaniem legalnych kopii systemu operacyjnego. Mechanizm weryfikacyjny nie obejmuje aktualizacji związanych z bezpieczeństwem komputera - te mogą pobierać wszyscy użytkownicy Windows, bez względu na to, czy używane przez nich kopie są legalne czy pirackie.
Właściwie od początku system wzbudzał kontrowersje. Użytkownicy zarzucali koncernowi, iż Windows Genuine Advantage narusza m.in. przepisy zabraniające rozpowszechniania spyware'u, a Microsoft nie udostępnia użytkownikom informacji koniecznych do zrozumienia zasad działania WGA. Pewien użytkownik nawet pozwał koncern - http://www.pcworld.pl/news/95434.html za to, iż WGA instalował się potajemnie ( jak pamiętamy, aplikacja instaluje się razem z udostępnianymi co miesiąc uaktualnieniami dla produktów Microsoftu ). Autorzy innego pozwu - http://www.pcworld.pl/news/95769.html dowodzili, iż WGA działa jak spyware i że koncern wprowadził ich w błąd, sugerując, iż aplikacja ta jest krytycznym uaktualnieniem dla systemu.
WGA od początku nie był idealny - stąd też m.in. tak długie testy usługi. Do ciekawej sytuacji doszło zwłaszcza wtedy, gdy niezależny badacz Debasis Mohanty odkrył, że opisywany mechanizm weryfikacji można ominąć za pomocą narzędzia opracowanego przez Microsoft - http://www.pcworld.pl/news/79114.html. Chodziło o narzędzie GenuineCheck, które w systemie XP Home/Pro umożliwiało użytkownikowi nielegalnej kopii systemu na pobranie dowolnego pliku z serwisu Microsoft Download Center. Wystarczy tylko pobrać ze strony MS program, uruchomić go ( zamiast uruchamiania standardowego testu WGA ) i podać na stronie wygenerowany przez niego kod.
Microsoft wreszcie dostrzegł potrzebę umożliwienia użytkownikom swoich produktów wyłączenia usługi WGA. Wiele witryn internetowych oferuje bowiem mniej lub bardziej wiarygodne metody usuwania Windows Genuine Advantage z systemu. Ponieważ jednak mechanizm WGA wciąż znajduje się w fazie beta testów i jest na bieżąco aktualizowany, nie wszystkie z owych poradników oferują aktualne informacje. Metoda proponowana przez giganta z Redmond wydaje się zatem najpewniejsza, a wymaga od użytkownika dokonania zmian w Rejestrze systemu.
Komunikatom dziękujemy
Przed rozpoczęciem edycji Rejestru warto utworzyć punkt przywracania systemu, na wypadek, gdyby dokonane modyfikacje odbiły się negatywnie na działaniu Windows. W tym celu otwórz menu Start | Uruchom i wpisz polecenie
%SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe
Otworzy się kreator przywracania systemu, który przeprowadzi Cię przez proces tworzenia punktu przywracania.
Teraz możemy przejść już do sedna sprawy, czyli zabawy z WGA. Mamy przy tym dwie możliwości:
- wyłączyć komunikaty informujące o konieczności wykupienia licencji na używane oprogramowanie,
- usunąć mechanizm autoryzacji z systemu.
W pierwszym z omawianych przypadków procedura nie jest zbyt skomplikowana. Należy postępować zgodnie z wymienionymi poniżej wskazówkami:
1. Otwórz menu Start | Uruchom | Panel Sterowania i kliknij Dodaj lub usuń programy.
2. Zaznacz pole wyboru "Pokaż aktualizacje".
3. W Panelu sterowania dwukrotnie kliknij Opcje folderów i w otwartym oknie dialogowym przejdź do zakładki Widok i usuń zaznaczenie pola "Ukryj rozszerzenia znanych typów plików" oraz "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego ( zalecane )" - o ile nie są już odznaczone. Zaznacz natomiast opcję "Pokaż ukryte pliki i foldery".
4. Na partycji, na której zainstalowany jest system Windows, wyszukaj wszystkie pliki, w wktórych nazwie znajduje się ciąg liter wga.
5. Jeśli Windows Genuine Advantage jest zainstalowany w systemie, w wynikach wyszukiwania powinny znaleźć się pliki WgaLogon.dll oraz WgaTray.exe, pochodzące z folderu \Windows\System32. Wyniki wyszukiwania nie uwzględnią pliku LegitCheckControl.dll z tego samego katalogu, jednak jest on również częścią składową mechanizmu WGA.
6. Zmień nazwy wymienionych plików:
WgaLogon.dll na WgaLogon.old
WgaTray.exe na WgaTray.old
7. Uruchom ponownie komputer.Koniec z WGA w systemie
Jeżeli natomiast chcemy wyłączyć mechanizm WGA na dobre i zablokować uruchamianie go przy każdym kolejnym uruchomieniu systemu, powinniśmy zastosować się do poniższych wskazówek:
1. Wykonać polecenia niezbędne do wyłączenia komunikatów WGA, wymienione powyżej.
2. W menu Start | Uruchom wpisać komendę cmd i wcisnąć przycisk Enter. W wierszu poleceń należy wpisać
Regsvr32 %Windir%\system32\LegitCheckControl.dll /u
i zatwierdzić polecenie klawiszem Enter ( polecenie to wyrejestruje bibliotekę LegitCheckControl.dll ).
3. Ponownie uruchom komputer.
4. W Eksploratorze Windows przejdź do folderu %Windir%\system32 i usuń z niego następujące pliki:
LegitCheckControl.dll
WgaLogon.old
WgaTray.old
5. Otwórz edytor rejestru ( menu Start | Uruchom i wpisz polecenie regedit ). Wciśnij Enter.
6. W Edytorze odnajdź i usuń klucze:
HKEYLOCALMACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows \CurrentVersion\Uninstall\WgaNotify
7. Właśnie trwale wyłączyłeś usługę WGA - zrestartuj komputer.
8. Ponownie otwórz edytor rejestru i sprawdź, czy nie ma w nim pozostałości po mechanizmie Windows Genuine Advantage, np:
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\WGA
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Updates\WGA
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Updates\WgaNotify
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Management\ARPCache\WGA
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Management\ARPCache\WgaNotify
Usuwając ślady po WGA należy wykazać się daleko idącą ostrożnością - nazwy niektórych plików świadczą o powiązaniu z mechanizmem autoryzacji, a w rzeczywistości nimi nie są, jak choćby wgaapi.dll - sterownik komunikacji bezprzewodowej. Każdy plik z ciągiem znaków wganotify w nazwie jest elementem systemu WGA i może zostać usunięty.
WGA nie jest zainstalowany na wszystkich komputerach, można natomiast znaleźć na nich pliki instalacyjne tej usługi ( mowa tu np. o maszynach, gdzie mechanizm aktualizacji automatycznych ustawiono tak, aby pobierał - ale bez zgody użytkownika nie instalował - plików uaktualnień; patrz ramka "WGA - nigdy więcej?" ).
Użytkownicy systemu Windows Vista, który również zostanie wyposażony w mechanizm WGA, nie będą mieli możliwości usunięcia go. Gigant z Redmond ponadto zastrzega sobie prawo do wprowadzenia rygoru instalacji WGA w każdym komputerze pracującym pod kontrolą Windows. Nie wiadomo jednak jak na razie, jaki będzie kształt ostatecznego wydania Windows Genuine Advantage. Microsoft zapowiada, że po wykryciu nielegalnej kopii systemu WGA nie będzie wyłączać peceta. Może okazać się zaś, że WGA będzie działać na podobnej zasadzie co poprzedzający go system Windows Product Activation ( WPA ), który restartował komputer, a użytkownik nie mógł z niego korzystać, dopóki na ekranie logowania do systemu nie wprowadził poprawnego kodu aktywacyjnego ( w Viście ekran logowania do systemu ma umożliwiać wybór opcji kupna systemu przez Internet, przy użyciu przeglądarki WWW ).