Prezydent zdecydował ws. ustaw o TK
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej dwie ustawy dotyczące TK - informuje Kancelaria Prezydenta RP.
07.10.2024 | aktual.: 07.10.2024 18:04
Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej dwie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego.
"Zasadniczym przedmiotem wniosku Prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy z dnia 13 września 2024 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym są zarzuty niezgodności z Konstytucją przepisów tej ustawy, które stwierdzają nieważność i brak skutków prawnych orzeczeń Trybunału oraz podważają status niektórych sędziów Trybunału" - czytamy w komunikacie.
"Z kolei zasadniczym przedmiotem wniosku Prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy z dnia 13 września 2024 r. o Trybunale Konstytucyjnym są zarzuty niezgodności z Konstytucją przepisów tej ustawy" - napisano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe ustawy ws. TK
Nowa ustawa o TK zakłada, że sędziowie Trybunału będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci mają mieć od 40 do 70 lat i w 4-letnim okresie poprzedzającym wybór nie mogą sprawować mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego, być członkiem Rady Ministrów ani partii politycznych. Regulacja ustanawia też 14-dniowy termin odebrania ślubowania sędziowskiego przez prezydenta, liczony od dnia wyboru przez Sejm.
Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym zawierają regulacje przejściowe, dostosowujące i uchylające obecnie obowiązujące ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału.
W połowie września Sejm przyjął poprawki Senatu do ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Poprawki umożliwią m.in. wybranemu przez Sejm sędziemu Trybunału złożenie ślubowania bez udziału prezydenta - przed notariuszem. Wprowadzają też pełną jawność oświadczeń majątkowych sędziów
Wątpliwości prezydenta
W komunikacie KPRP stwierdzono, że przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym "naruszają fundamenty konstytucyjnego porządku prawnego w Polsce". "Prowadzą także do wywołania chaosu ustrojowego i to w skali niemożliwej dzisiaj do przewidzenia" - podkreślono.
Wyjaśniono, że znaczna część wyroków TK "dotyczy materii związanej bezpośrednio z ochroną praw i wolności człowieka i jest bardzo korzystna dla obywateli".
W odniesieniu do nowych przepisów ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego stwierdzono, że "podważenie statusu niektórych sędziów poprzez wprowadzenie instytucji nieznanej prawu – "osoby nieuprawnionej do orzekania" jest niezgodne z art. 194 ust 1 oraz art. 195 ust. 1 Konstytucji".
Jeśli chodzi o ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, prezydent wyznaczył aż siedem podpunktów, które budzą w jego ocenie nieprawidłowości. Wątpliwości dot. m.in. wyznaczania składów orzekających przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz dokonywania zmian w tych składach, umożliwienie sędziemu Trybunału Konstytucyjnego, po upływie kadencji, pełnienie funkcji do czasu wyboru następcy, czy wyłączenie możliwości kandydowania byłemu prezydentowi RP na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego przed upływem 4 lat.