PolskaUstawa warszawska w Trybunale Konstytucyjnym

Ustawa warszawska w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny bada, czy ustawa warszawska regulująca ustrój stolicy jest zgodna z konstytucją. Gdyby uznał, że ustawa jest niekonstytucyjna, mogłoby to oznaczać nowe wybory w stołecznym samorządzie. Wyrok będzie znany w środę o 17.

Ustawę warszawską zaskarżyło 9 byłych stołecznych gmin (Ursynów, Rembertów, Wawer, Wilanów, Targówek, Białołęka, Bielany, Włochy, Ursus) oraz Sulejówek. Ich zdaniem, zniesienie gmin warszawskich i utworzenie w ich miejsce jednej gminy narusza konstytucyjną zasadę decentralizacji władzy publicznej.

Samorządowcy uważają też, że dla poprawy zarządzania Warszawą, co było celem ustawy, nie było konieczne podjęcie tak radykalnych zmian ustawodawczych, jak zlikwidowanie gmin warszawskich. Innym zarzutem jest niezgodność ustawy z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego.

Przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego w swych stanowiskach na piśmie wnieśli o uznanie, że zaskarżone przepisy są zgodne z konstytucją.

Rozprawa toczy się przed Trybunałem w pełnym składzie. Nie będzie jednak brał w niej udziału prezes TK Marek Safjan, którego żona została wiceprezydentem Warszawy.

Po wyborach prezydenta Warszawy niektóre media pisały, że fakt, że jednym z wiceprezydentów będzie żona prezesa Trybunału Konstytucyjnego, może budzić wątpliwości co do rozstrzygnięcia przez TK ustawy. W wywiadzie dla "Trybuny" prezes TK zadeklarował gotowość rezygnacji z udziału w rozprawie - tak też uczynił. (mk)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)