Trwa ładowanie...
d2huorm

Ustawa o obywatelstwie: obcy paszport dopuszczalny?

Komisja Łączności z Polonią i Polakami za Granicą przygotowała nowy projekty ustawy o obywatelstwie. W myśl projektu posługiwanie się w Polsce obcym paszportem przez osobę, która ma obywatelstwo polskie, nie będzie karalne.

d2huorm
d2huorm

Poprzednio uchwalona ustawa o obywatelstwie nie weszła w życie, bo Sejm nie przegłosował poprawek zgłoszonych do niej przez Senat.

"Sejm zgodził się na wygaszenie prac nad tą ustawą, bo uznaliśmy, że ona się zdezaktualizowała. To jest oczywiście precedens w historii parlamentu" -­ powiedział w środę wiceszef Komisji Wit Majewski (SLD).

Majewski przyznał, że opóźnienie w pracach nad ustawą wynikło m.in. że stanowiska Polonii, która "wymusiła u marszałka Sejmu pewne wstrzymanie prac nad głosowaniem senackich poprawek".

Oburzenie Polonii wzbudził ten przepis ustawy, który przewidywał, że obywatel polski nie może być równocześnie uznawany przez władze RP za obywatela innego państwa, oraz że za posługiwanie się na terenie Polski dokumentami innego kraju grozi grzywna.

d2huorm

W uzasadnieniu do komisyjnego projektu ustawy podkreślono, że "w sposób nie pozostawiający wątpliwości określony został w niej status osoby posiadającej jednocześnie obywatelstwo polskie i obce". "Osoba taka ma takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Projekt ustawy dopuszcza możliwość posiadania i nabywania przez obywatela polskiego obcego obywatelstwa bez żadnych negatywnych konsekwencji, ale przesądza również, że osoba taka podlega takim samym prawom jak obywatel polski" -­ czytamy w uzasadnieniu.

"W myśl projektu posługiwanie się w Polsce obcym paszportem przez osobę, która ma obywatelstwo polskie, nie będzie karalne" -­ mówi Majewski.

Nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się projektem Komisji. (tb /pr)

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj