"Ustawa dyscyplinująca" w Sejmie. Zbigniew Ziobro: nie przeszkadzajcie nam

- Doprowadzimy reformę do końca, nie przeszkadzajcie nam - mówił z trybuny sejmowej minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro broni "ustawy dyscyplinującej" sędziów. Obecnie trwa pierwsze czytanie projektu.

"Ustawa dyscyplinująca" w Sejmie. Zbigniew Ziobro: nie przeszkadzajcie nam
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Tomasz Gzell
Piotr Białczyk

- Ostatnie działania sędziów to podkładanie ładunków wybuchowych pod filary państwa - stwierdził Zbigniew Ziobro. - Jeśli zgodzimy się na zasadę Sądu Najwyższego, że można kwestionować status sędziego powołanego przez prezydentów: Kwaśniewskiego, Wałęsy, Kaczyńskiego, Komorowskiego, to wprowadzamy zamęt i chaos oraz niebezpieczeństwo anarchii - ocenił minister sprawiedliwości.

Według przewodniczącego Solidarnej Polski większość rządząca działa w interesie obywateli i "nie pozwoli na politykierstwo, któremu uległa część środowiska sędziowskiego". - Doprowadzimy do końca tę reformę. My chcemy wziąć za nią odpowiedzialność. Nie przeszkadzajcie nam - apelował Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości podczas odpowiedzi na pytania posłów przywoływał także historię reformowania systemu sprawiedliwości. - Wiele sił politycznych próbowało coś zmieniać - czy to była większość prawicowa, czy lewicowa. Ale nie chciano reformować korporacji sędziowskich. Ten model istnieje nadal, gdzie nie procedury sądowe czy prawne, ale organizacje środowiskowe podejmuje decyzje. Ten model zawiódł - ocenił prokurator generalny.

- Po sprawie Śpiewaka wniosek nasuwa się sam - trzeba reformować ten system. Nie możemy sobie pozwolić, żeby podczas tych reform system się zachwiał czy podlegał chaosowi - kontynuował Ziobro.

Minister sprawiedliwości cytował także wywiad z prof. Andrzejem Rzeplińskim. W 2004 roku były prezes TK oceniał, że "dotychczasowe mechanizmy są bezsilne wobec spraw związanych z pijanymi sędziami w gmachach sądów czy za kierownicą". - Ja się pod tymi słowami podpisuje. I dlatego dziwi mnie to, że idzie atak na Izbę Dyscyplinarną SN - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Według przewodniczącego Solidarnej Polski ten organ powołany przez PiS "wydala skutecznie prokuratorów i sędziów oraz uchyla im immunitety". - Sędziowie się boja tej Izby, bo chcą żeby było dalej tak jak było - ocenił polityk.

- Ta ustawa stoi na straży demokratycznego państwa prawa i przeciwko sądokracji którą chce się wprowadzić tylnymi drzwiami - dodał na koniec Zbigniew Ziobro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1073)