Trwa ładowanie...

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" znów w Sejmie. Krzysztof Sobolewski: będą kolejne kroki

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" trafiła ponownie do Sejmu. W bloku głosowań posłowie PiS będą chcieli ją uchwalić i natychmiastowo wysłać do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem ważny polityk partii rządzącej rzucił nowe światło na reformę systemu sprawiedliwości.

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" znów w Sejmie. Krzysztof Sobolewski: będą kolejne krokiŹródło: East News, fot: Stefan Maszewski/Reporter
d1ggsbs
d1ggsbs

- Ta ustawa jest jednym z elementów naszego planu naprawy wymiaru sprawiedliwości, więc będą jeszcze kolejne. To nie jest koniec - zapowiedział w rozmowie z TVP Krzysztof Sobolewski. Poseł PiS nie ujawnił jednak, czego mogą dotyczyć ewentualne kolejne ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości, ani też kiedy ewentualnie mogą pojawić się w harmonogramie obrad parlamentu.

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości dodał, że jest to realizacja zapowiedzi wyborczych zarówno z 2015 jak i 2019 roku. - Sądzę, że uchwała Senatu (o odrzuceniu ustawy w całości - red.) zostanie uchylona i trafi na biurko prezydenta - dodał Sobolewski.

W podobnym tonie wypowiedział się szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Nie widzimy, aby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała chociażby polską Konstytucję i z tego względu oczywiście Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu, czyli za utrzymaniem ustawy. W sposób oczywisty w niezmienionym kształcie, bo poprawek do niej nie było - mówił Marek Ast w rozmowie z Radiem Plus.

d1ggsbs

Blok głosowań podczas 4. posiedzenia Sejmu zaplanowano na czwartek między godziną 16 a 18.

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Ustawa "dyscyplinująca sędziów". Co zawiera projekt autorstwa PiS?

Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm tuż przed świętami zakłada m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

d1ggsbs

Nowe uprawnienia ma dostać izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVP, Radio Plus

d1ggsbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ggsbs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj