Trwa ładowanie...
d1vzl8p

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" znów w Sejmie. Krzysztof Sobolewski: będą kolejne kroki

Ustawa "dyscyplinująca sędziów" trafiła ponownie do Sejmu. W bloku głosowań posłowie PiS będą chcieli ją uchwalić i natychmiastowo wysłać do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem ważny polityk partii rządzącej rzucił nowe światło na reformę systemu sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz poseł Krzysztof Sobolewski  - zdj. arch.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz poseł Krzysztof Sobolewski - zdj. arch. (East News, Fot: Stefan Maszewski/Reporter)
d1vzl8p

- Ta ustawa jest jednym z elementów naszego planu naprawy wymiaru sprawiedliwości, więc będą jeszcze kolejne. To nie jest koniec - zapowiedział w rozmowie z TVP Krzysztof Sobolewski. Poseł PiS nie ujawnił jednak, czego mogą dotyczyć ewentualne kolejne ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości, ani też kiedy ewentualnie mogą pojawić się w harmonogramie obrad parlamentu.

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości dodał, że jest to realizacja zapowiedzi wyborczych zarówno z 2015 jak i 2019 roku. - Sądzę, że uchwała Senatu (o odrzuceniu ustawy w całości - red.) zostanie uchylona i trafi na biurko prezydenta - dodał Sobolewski.

d1vzl8p

W podobnym tonie wypowiedział się szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Nie widzimy, aby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała chociażby polską Konstytucję i z tego względu oczywiście Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu, czyli za utrzymaniem ustawy. W sposób oczywisty w niezmienionym kształcie, bo poprawek do niej nie było - mówił Marek Ast w rozmowie z Radiem Plus.

Blok głosowań podczas 4. posiedzenia Sejmu zaplanowano na czwartek między godziną 16 a 18.

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

d1vzl8p

Ustawa "dyscyplinująca sędziów". Co zawiera projekt autorstwa PiS?

Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm tuż przed świętami zakłada m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Nowe uprawnienia ma dostać izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVP, Radio Plus

d1vzl8p

Podziel się opinią

Share

d1vzl8p

d1vzl8p
Więcej tematów