Trwa ładowanie...
d1kz41j
d1kz41j

Ustawa antyterrorystyczna. Biernacki: to bardzo ważny projekt, ale tempo i moment wprowadzania jest fatalny

Ustawa antyterrorystyczna to bardzo ważny projekt, ale tempo jej wprowadzania i sam moment jest fatalny. Ona spowoduje, że służby będą działały znacznie mniej skuteczne. PiS wprowadza bardzo rozbudowany i całkowicie nowy system, w którym wiodącą rolę ma ABW. I to ma zadziałać w ciągu trzech tygodni! Proszę wybaczyć, ale ja jako praktyk, nigdy bym się na to nie zdecydował, w kontekście szczytu NATO i ŚDM - powiedział w #dziejesienazywo Marek Biernacki (PO).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1kz41j

- Uważam, że te rozwiązania są potrzebne, tylko warto by poprzedzić je długą debatą. Większa część obywateli uważa, że ta ustawa jest zamachem na ich prawa i wolności. Wchodzimy w bardzo ważne sfery bezpieczeństwa i prawa człowieka. Ograniczamy prawa dla wzmocnienia bezpieczeństwa. Dlatego każdy tego typu projekt musi być przedyskutowany z Polakami. Oni muszą wiedzieć, że to nie jest zamach na ich prawa - dodał.

Marek Biernacki przytoczył również moment wprowadzania w Polsce CBŚ. - Ten projekt był przepracowywany przez pół roku, potem była dyskusja i później dopiero obywatele zobaczyli, że terroryzm polityczny, który kwitł w Polsce się skończył. Nie ma Pruszkowa, nie ma mafii - wyjaśnił.

d1kz41j

Sejm przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej

Za głosowało 249 posłów, przeciw - 173, a wstrzymało się 10 posłów. Nie został zaakceptowany wniosek o odrzucenie ustawy w całości.

Nowe przepisy mają dać służbom państwa więcej kompetencji w ściganiu i zapobieganiu przestępczości terrorystycznej. Projekt ustawy antyterrorystycznej wprowadza czterostopniową skalę alarmową, która w określonych sytuacjach zwiększa uprawnienia służb. Pozwala między innymi łatwiej inwigilować i wydalać podejrzanych cudzoziemców. Nakazuje też rejestrowanie na nazwisko właściciela kart telefonicznych, tak zwanych "prepaidów".

Głosowanie kilkudziesięciu poprawek i wniosków mniejszości oraz całości ustawy poprzedziła burzliwa dyskusja. Część opozycji zarzucała rządowi, że poprzez wprowadzenie projektu chce wprowadzić nadmierną kontrolę obywateli.

d1kz41j

Podziel się opinią

Share
d1kz41j
d1kz41j
Więcej tematów