USA zwalnia z Guantanamo
Stany Zjednoczone ogłosiły wiadomość o uwolnieniu z więzienia w bazie Guantanamo
pięciu chińskich Ujgurów wyznania muzułmańskiego, których po 4
latach przetrzymywania uznano za nie należących do grona
"walczących nieprzyjaciół".
Piątka Ujgurów wysłana bedzie do Albanii, w celu uniknięcia represji, jakie mogłyby spotkać ich ze strony władz chińskich po powrocie do ojczyzny. Będą oni mogli osiedlić się w Albanii jako uchodźcy, dzięki porozumieniu z tamtejszym rządem
17 innych Ujgurów pozostaje nadal w więzieniu w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymuje się podejrzanych o terroryzm, ponieważ prawo amerykańskie nie pozwala więzić ich bez sądu na terytorium USA. Siedemnastka ta nie odzyskała wolności, bo nadal zaliczana jest do "walczących nieprzyjaciół" Stanów Zjednoczonych.
Ujgurowie są chińską mniejszością zamieszkującą głownie region Xinjiang (Sinciang) na zachodnich krańcach Chin. Wielu z nich domaga się większej autonomii tego regionu, niektórzy nawet niezależności od Pekinu.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Sean McCormack powiedział, że zgoda Albanii na przesiedlenie była ważnym gestem humanitarnym, który władze amerykańskie wysoko sobie cenią.
Sprawa uwolnienia Ujgurów, nie uznawanych za wrogów nawet przez rząd USA, była przedmiotem rozpraw na różnych szczeblach sądownictwa USA. Sędzia federalny uznał, że przetrzymywanie jest bezprawne, Sąd Najwyższy 14 kwietnia uchylił się od wyrokowania co do słuszności tej oceny.
Reprezentująca Ujgurow pani Barbara Olshansky, prawniczka z nowojorskiego Centrum Praw Konstytucyjnych, poinformowała, że następna rozprawa miała się odbyć w poniedziałek i że decyzja rządu o wysłaniu ich do Albanii miała na celu "uniknięcie konieczności odpowiedzenia przed sądem za przetrzymywanie niewinnych ludzi w więzieniu".