Trwa ładowanie...
d1slq45
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA zaniepokojone rosnącym napięciem w stosunkach izraelsko-palestyńskich

Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził zaniepokojenie rosnącymi napięciami w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu w rozmowach, jakie przeprowadził osobno z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i przywódcą palestyńskim Mahmudem Abbasem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA zaniepokojone rosnącym napięciem w stosunkach izraelsko-palestyńskich
(PAP/EPA, Fot: FELIPE TRUEBA)
d1slq45

W rozmowach z politykami Kerry wyraził "głębokie zaniepokojenie" obecną sytuacją i zadeklarował "wsparcie dla inicjatyw prowadzących do jak najszybszego przywrócenia spokoju" - podano w komunikacie.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, "jak ważne jest potępienie aktów przemocy, zwalczanie prowokacji i działanie na rzecz złagodzenia napięć". Zaapelował też do Netanjahu i Abbasa o poszanowanie "zarówno na piśmie, jak i w czynie" przyjętych zasad co do statusu Wzgórza Świątynnego, gdzie dochodziło do aktów przemocy, oraz o "unikanie prowokujących działań i słów podsycających obecne napięcia".

Zarówno szef izraelskiego rządu, jak i prezydent Autonomii Palestyńskiej odmówili wzięcia na siebie odpowiedzialności za nasilające się incydenty z ostatnich dni - pisze AFP.

d1slq45

Netanjahu w komunikacie wydanym w sobotę wieczorem poinformował, że rozmawiał dzień wcześniej z Kerrym o "kłamliwych pomówieniach" pod adresem Izraela ze strony przywódców Autonomii Palestyńskiej. Wyraził też nadzieję, że władze palestyńskie "zaprzestaną swej dzikiej i kłamliwej kampanii, która podsyca obecną falę terroryzmu" na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

Według niego wysocy przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, w tym Abbas, twierdzą, że Izrael łamie status Wzgórza Świątynnego wynegocjowany w 1967 roku, który nie pozwala na odprawianie tam modłów innych niż muzułmańskie.

Z kolei Abbas zażądał, by rząd Netanjahu przestał "tuszować prowokacje (żydowskich) osadników, urządzane pod ochroną wojska".

Źródłem rozbieżności między rządami Autonomii Palestyńskiej a izraelskim są wizyty żydowskich nacjonalistów na Wzgórzu, którzy pojawiają się tam jako turyści, aby się modlić.

d1slq45

Wzgórze Meczetów, które Żydzi nazywają Wzgórzem Świątyni, znalazło się w epicentrum fali przemocy, która rozgorzała w regionie na początku września i która od dziesięciu dni nieustannie się zaostrza. Spowodowała dotąd śmierć dwudziestu Palestyńczyków i czterech Izraelczyków.

W związku ze wzrastającym napięciem w stosunkach izraelsko-palestyńskich premier Netanjahu nakazał w sobotę mobilizację trzech kompanii rezerwy Straży Granicznej w celu umocnienia sił policyjnych w Jerozolimie Wschodniej. Straż Graniczna jest zwykle posyłana na tereny o mieszanej ludności arabskiej i żydowskiej oraz do Wschodniej Jerozolimy, gdzie większość mieszkańców stanowią Palestyńczycy.

d1slq45

Podziel się opinią

Share

d1slq45

d1slq45
Więcej tematów