USA: wzrost ksenofobii po atakach terrorystycznych
Ataki terrorystyczne na Nowy Jork i Waszyngton przyczyniły się do poważnego wzrostu ksenofobii i
nietolerancji w społeczeństwie amerykańskim. Takie nastawienie Amerykanów powoduje, iż w Kongresie zapomniano całkowicie o propozycjach reformy amerykańskiego systemu imigracyjnego i ogłoszeniu amnestii dla nielegalnych imigrantów.
23.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Bezpośrednio po atakach władze federalne dały Urzędowi Imigracyjnemu specjalne uprawnienia. Przed atakami Urząd mógł przetrzymywać imigrantów bez podania przyczyn przez 24 godziny, obecnie jest to 48 godzin, a nawet dłużej, jeśli istnieją uzasadnione podejrzania wobec nich.
Te nadzwyczajne środki cieszą się popraciem wiekszości Amerykanów.
Wzrosła także liczba ataków na osoby, których wygląd wskazuje na pochodzenie z Bliskiego Wschodu. Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę na niebezpieczny precedens: bezpośrednio po niespodziewanym ataku japońskim na Pearl Harbor w roku 1941 władze internowały 110 tysięcy Amerykanów pochodzenia japońskiego - większość z nich miało obywatelstwo amerykańskie. Po latach Kongres przeprosił za tę akcję, a byłym internowanym i ich spadkobiercom wypłacono odszkodowania.
Według powszechnego spisu ludności przeprowadzonego w 2000 roku, w Stanach Zjednoczonych mieszka prawie 18 mln osób, które nie mają obywatelstwa amerykańskiego. Zdaniem ekspertów, przynajmniej 7 mln - w tym 3 mln Meksykanów - przebywa w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.(mw)