USA wzmagają niepokój na świecie - oceniają Polacy
Polityka międzynarodowa USA,
tego jedynego na świecie supermocarstwa postrzegana jest obecnie przez Polaków jako przyczyniająca się bardziej do wzmagania niepokoju i rozniecania konfliktów niż do osiągania spokoju i stabilizacji -
wynika z sondażu CBOS.
Zdaniem 55% ankietowanych przez CBOS, po zakończeniu "zimnej wojny" Stany Zjednoczone odgrywają na świecie czasami pozytywną, czasami negatywną rolę. Zdaniem 20% - jest to rola raczej pozytywna, a jedynie 3% jest przekonanych, że rola USA jest zdecydowanie pozytywna.
8% jest przekonanych, że ta rola jest raczej negatywna, a 3% - że zdecydowanie negatywna. 11% nie ma zdania.
Jednocześnie 58% jest przekonanych, że polityka USA przyczynia się bardziej do wzmagania niepokoju i rozniecania konfliktów w świecie, 21% uważa, że przyczynia się bardziej do osiągnięcia spokoju i stabilizacji na świecie, zdania nie ma 21% pytanych.
Zdaniem 63% pytanych USA, jako jedyne obecnie supermocarstwo na świecie, nie powinno używać swojej potęgi w celu rozwiązywania konfliktów pomiędzy innymi państwami (zdaniem 33% - raczej nie powinny, daniem 30% - zdecydowanie nie powinny). 26% uważa, że powinny (19% - raczej powinny, 7% - zdecydowanie powinny). 11% nie ma zdania.
Również w sytuacji, gdy w jakimś państwie stosowany jest terror, przemoc i okrucieństwo wobec własnych obywateli i są jaskrawo naruszane prawa człowieka, zdaniem 51% pytanych USA nie powinny interweniować w wewnętrzne sprawy tych państw (zdaniem 28% - raczej nie, zdaniem 23% - zdecydowanie nie powinny), zdaniem 39% - powinny interweniować (24% - raczej powinny, 15% - zdecydowanie powinny). 10% nie ma zdania.
W opinii 48% pytanych Stany Zjednoczone, udzielając pomocy gospodarczej innym krajom, kierują się przede wszystkim dążeniem do umocnienia swoich wpływów, 37% uważa, że jest to zarówno chęć poprawy sytuacji w tych krajach jak i umocnienie swoich wpływów, dla 7% decyduje głównie chęć pomocy innym krajom, a 8% nie ma zdania.
64% ankietowanych uważa, że USA w niewystarczającym stopniu angażują się w rozwiązywanie takich problemów jak głód, zanieczyszczenie środowiska naturalnego (41% - raczej niewystarczający, 23% - zdecydowanie niewystarczający). Zdaniem 20% - jest to zupełnie wystarczający stopień zaangażowania (18% - raczej wystarczający, 2% - zdecydowanie wystarczający). 16% nie ma zdania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 17-21 września 2004 roku na liczącej 935 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.