ŚwiatUSA wycofują się z układu ABM

USA wycofują się z układu ABM

Zgodnie z zapowiedzią, USA wycofują się w
czwartek z układu ABM, zabraniającego budowy obronnych rakiet
balistycznych. Tego dnia upływa sześciomiesięczny okres
wypowiedzenia traktatu, zawartego w 1972 r. między USA a ZSRR.

12.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd prezydenta Busha 13 grudnia zawiadomił Moskwę o zamiarze wypowiedzenia układu. Mimo początkowych sprzeciwów, Kreml pogodził się z tym faktem. Wygaśnięcie ABM toruje USA drogę do legalnej w świetle prawa międzynarodowego budowy systemu obrony antyrakietowej, forsowanego przez administrację prezydenta Busha.

Układ, podpisany 30 lat temu przez prezydenta Nixona i przywódcę ZSRR Breżniewa, był podstawą stabilizacji w okresie zimnej wojny. Zakaz systemów obronnych odstraszał oba państwa od użycia broni atomowej, które groziło wzajemnym unicestwieniem.

Administracja Busha, a wcześniej Republikanie w Kongresie, od dawna opowiadali się za jednostronnym zerwaniem układu ABM jako przeszkody na drodze do budowy tarczy antyrakietowej (znanej pod skrótem NMD). Argumentowano, że traktat, zawarty z nieistniejącym już państwem, jest zimnowojennym anachronizmem.

Tarcza antyrakietowa ma chronić USA przed ograniczonym atakiem rakietowym ze strony państw bandyckich w rodzaju Korei Północnej i Iranu, które rozwijają swój arsenał rakiet średniego i dalekiego zasięgu i pracują nad budową broni nuklearnej. (and)

usaukładabm
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)