USA wycofają 15 tys. wojsk z Iraku
Od początku marca Pentagon zacznie wycofywać z Iraku 15 tys. wojsk, zmniejszając ich liczebność do około 135 tys., czyli do stanu sprzed wyborów - powiedział w Kongresie wiceminister obrony Paul Wolfowitz.
Składając w czwartek wyjaśnienia przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu, Wolfowitz oświadczył, że redukcję liczby wojsk umożliwia sukces wyborów - wysoka frekwencja i mniej zbrojnych incydentów w czasie głosowania, niż się obawiano.
Rząd USA zwiększył liczbę wojsk w Iraku o 15 tys. żołnierzy, aby wzmocnić bezpieczeństwo w okresie wyborów.
Wolfowitz dodał jednak, że nie planuje się dalszego wycofania wojsk w tym roku, ponieważ sytuacja w Iraku jest nadal bardzo trudna.
Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, generał Richard Myers, powiedział na przesłuchaniach przed komisją, że tylko około jednej trzeciej irackich wojsk i policji, szkolonych przez Amerykanów, jest w pełni gotowych do samodzielnych działań bojowych.
Myers poinformował, że 136 tys. irackich sił bezpieczeństwa zostało wyszkolonych i wyposażonych przez USA, ale przyznał, że tylko ok. 40 tys. spośród nich "może zostać rozmieszczonych wszędzie i robić wszystko".
Demokraci i niektórzy Republikanie w komisji naciskali, aby kierownictwo Pentagonu przedstawiło "strategię wyjścia" z Iraku. Szefowie resortu odmawiali jednak podania harmonogramu wycofania wojsk.
Na przesłuchaniach Wolfowitz oznajmił też, że planuje się zwiększenie od 2007 roku ogólnej liczebności wojsk lądowych USA.
Tomasz Zalewski