Trwa ładowanie...

USA. Szturm na Kapitol może się powtórzyć? Służby w gotowości

USA. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w gotowości. Wszystko przez teorie rozpowszechniane przez ruch QAnon. Według niektórych członków w czwartek Donald Trump po raz drugi zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA.
Share
USA. Szturm na Kapitol może się powtórzyć? Służby w gotowości
USA. Szturm na Kapitol może się powtórzyć? Służby w gotowościŹródło: PAP
d2ckazd

O sprawie informuje "Associated Press". Straż Kapitolu przekazała, że służby wywiadowcze USA mają informacje świadczące o "możliwym spisku" ruchu QAnon, by wtargnąć do Kongresu w czwartek.

Jednak w stolicy USA nie są planowane większe protesty. Nie ma również doniesień, by członkowie ruchu QAnon zamierzali przyjechać w ten dzień tłumnie do Dystryktu Kolumbii.

Dlaczego czwartek jest tak kluczowy? Otóż według niektórych członków ruchu QAnon Donald Trump powinien zostać zaprzysiężony na prezydenta USA 4 marca.

d2ckazd

W przeszłości ten dzień często był wybierany jako data inauguracji przywódcy kraju. Zmieniło się to po 1933 roku - od tego czasu prezydent USA rozpoczyna kadencję 20 stycznia.

Jednak pojawiają się głosy, że próba ponownego szturmu na Kapitol jest mało realna z powodu licznych zabezpieczeń, które zostały wprowadzone po ostatnim incydencie, do którego doszło 6 stycznia. Kompleks budynków został ogrodzony płotem, na stałe stacjonują oddziały Gwardii Narodowej z długą bronią. Mimo wszystko w czwartek wokół parlamentu pojawią się dodatkowe jednostki straży Kapitolu.

Marcin Kierwiński kontra Tomasz Zimoch. Poszło o TVP Info

USA. Demolka na Kapitolu i impeachment Donalda Trumpa

Przypomnijmy: 6 stycznia doszło do gwałtownych zamieszek w Waszyngtonie, które przeniosły się do Kapitolu. Grupa protestujących zdemolowała rządowe budynki, śmierć poniosło wówczas pięć osób.

Do protestów doszło tuż po przemówieniu Donalda Trumpa, który przekonywał, że doszło do sfałszowania wyborów i to on powinien wciąż rządzić krajem.

Z tego powodu Izba Reprezentantów USA oskarżyła byłego prezydenta o "podżeganie do powstania". Doszło do procesu impeachemntu Trumpa, jednak ostatecznie Senat go uniewinnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ckazd

Podziel się opinią

Share
d2ckazd
d2ckazd
Więcej tematów