Trwa ładowanie...
d2qw8sw
usa
25-11-2001 17:48

USA: sklonowano ludzki zarodek

Proces klonowania
ludzkiego (Advanced
Cell Technology)

Amerykańska firma Advanced Cell Technology po raz pierwszy użyła sklonowanego ludzkiego zarodka, by stworzyć grupę komórek macierzystych potrzebnych do leczenia ludzi.

d2qw8sw
d2qw8sw

Naukowcy wierzą, że eksperyment przyczyni się do zrewolucjonizowania leczenia Alzheimera, Parkinsona, zawałów, cukrzycy i wielu innych nieuleczalnych chorób.

Zdaniem internetowego periodyka E-biomed eksperyment Amerykanów stanowi kamień milowy w dziedzinie klonowania leczniczego. Eksperci wskazują, że eksperyment dowiódł, że można przeprogramować kod genetyczny ludzkich komórek i posłużyć się tak zmodyfikowanymi klonami przy leczeniu chorób.

Informacja o sklonowaniu pierwszego w historii ludzkiego embriona ponownie ożywiła debatę nad etycznymi aspektami klonowania.

Jak powiedział telewizji NBC News prezes ACT Michael West, chodzi nie o klonowanie reprodukcyjne, czyli w celu stworzenia nowego identycznego osobnika, tylko dla celów terapeutycznych. Podobnie twierdzi dr Robert Lanza, wiceprezydent ACT, że zamiarem nie jest klonowanie istoty ludzkiej, a stworzenie recepty na nieuleczalne do tej pory choroby.

d2qw8sw

Sklonowany embrion ma posłużyć jako źródło komórek macierzystych, z których powstają komórki wszystkich innych tkanek. Według naukowców umożliwi to zastępowanie chorych lub brakujących tkanek ludzi cierpiących na różnego rodzaju, często nieuleczalne schorzenia, jak rak, cukrzyca, choroby Alzheimera i Parkinsona, choroby serca, a nawet AIDS.

Jak powiedział West, udane sklonowanie pierwszego ludzkiego embriona toruje drogę do niemal nieograniczonego tworzenia organów do przeszczepów.

ACT ma oficjalnie ogłosić o swoim osiągnięciu w przyszłym tygodniu, a naukowy raport na temat klonowania embriona ukaże się w najnowszym numerze periodyku Scientific American.

Klonowanie ludzi czy zwierząt odbywa się przy użyciu tej samej technologii. Polega ona na pobraniu materiału genetycznego (DNA) z fragmentu tkanki (np. skóry)
osobnika, którego pragnie się sklonować. Materiał wprowadza się następnie do komórki jajowej kobiety, z której po zapłodnieniu powstaje zarodek.

d2qw8sw

Kilka dni temu ta sama firma ogłosiła, że 25 sklonowanych przez nią krów, które dożyły wieku dorosłego, jest całkowicie zdrowych. Embrion ludzki sklonowany dla celów terapeutycznych może być także umieszczony w łonie zastępczej matki, która może następnie urodzić dziecko będące genetyczną kopią osobnika, z którego pobrano komórki z tkanki skórnej.

Podczas odbywającej się w sierpniu w stolicy USA konferencji poświęconej klonowaniu ludzi, troje naukowców ogłosiło, że zamierzają w najbliższych latach sklonować ludzi.

Plany te przedstawili: Dr Panos Zavos, emerytowany profesor i szef kliniki badań bezpłodności w Lexington w stanie Kentucky, włoski naukowiec dr Severino Antinori z Rzymu i dr Brigitte Boisellier, dyrektor Instytutu Clonaid, należącego do kanadyjskiej sekty realian, której członkowie wierzą, że życie zostało sprowadzone na Ziemię przez rozumne istoty z kosmosu.

d2qw8sw

Nikt jednak nie przypuszczał, że historię "rodem z Hollywood" uda się tak szybko zrealizować. Naukowcom udało się stworzyć ludzki embrion, który ma posłużyć do otrzymywania komórek macierzystych.

Prawo w USA zabrania klonowania dla celów reprodukcyjnych. Zakazując go powoływano się na argumenty etyczne, a także opinie większości naukowców, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż sklonowane osobniki nie będą normalne. Amerykańskie prawo zabrania również dotowania przez skarb państwa firm zajmujących się klonowaniem ludzkich komórek, lecz firma która tego dokonała, jest przedsiębiorstwem prywatnym.

(an)

Zobacz także: Yahoo

Zobacz także: CNN

* Zobacz także**: **Advanced Cell Technology*

d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj