USA: Rosja nie ogranicza swobód religijnych
Rosja nie zostanie wpisana na amerykańską listę krajów, które ograniczają swobody religijne - poinformowała w środę w wywiadzie dla "Niezawisimej Gaziety" szefowa amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowych Swobód Religijnych Felice Gaer.
"Komisja istnieje od 1998 roku i jeszcze ani razu w tym czasie Rosja nie została wpisana na listę krajów, które wywołują szczególne zaniepokojenie. Taka lista rzeczywiście istnieje i znajdują się na niej państwa, w których notuje się przypadki zabójstw, tortur, zaginięć czy też więzienia za sprawy związane z religią. Nie uważam, aby były powody do włączenia Rosji na tę listę" - powiedziała Gaer.
Pod koniec stycznia stała ona na czele przebywającej w Rosji trzyosobowej delegacji komisji.
Największe zaniepokojenie Amerykanów budzi - według niej - sytuacja Kościoła katolickiego i wyznań protestanckich, w związku z tym, że w ostatnim czasie wielu ich duszpasterzom odmówiono wydania wizy, bądź anulowano ważne dokumenty pobytowe.
Los taki spotkał w ubiegłym roku pięciu duchownych katolickich (w tym biskupa w Irkucku, Polaka Jerzego Mazura) oraz kilkunastu protestanckich. Rosja za każdym razem odmawiała wyjaśnień, powołując się na suwerenne prawo do wpuszczania, bądź niewpuszczania na swoje terytorium cudzoziemców.
Już w styczniu w Moskwie Gaer mówiła, że sytuacja katolików i protestantów budzi zaniepokojenie komisji. "Wydaje nam się, że liczba wydalonych osób jest tak duża, że nie można tego uważać za przypadek. Wywołuje to nasze zaniepokojenie. Mamy nadzieję, że stanowisko w tej sprawie zostanie wysłuchane i wzięte pod uwagę" - powiedziała Gaer na konferencji prasowej 24 stycznia.
Gaer powiedziała także, że komisja zaobserwowała problemy ze zwrotem obiektów kultu i przeszkody administracyjne we wznoszeniu nowych świątyń. "Te fakty nie znajdują usprawiedliwienia w obliczu gwarancji i zasad zapisanych w konstytucji Federacji Rosyjskiej" - powiedziała Gaer w wywiadzie dla "NG".
Negatywnie oceniła ujawniony w grudniu ub. roku projekt raportu o ekstremizmie, w którym przygotowująca go komisja państwowa oskarżyła większość ugrupowań religijnych, w tym Kościół katolicki, o działalność ekstremistyczną.
Gaer reprezentuje w komisji Amerykański Komitet Żydowski. Wraz z nią w Rosji przebywali Firuz Kazemzadeh ze zgromadzenia bahaistów oraz katolicki biskup William Francis Murphy. Delegacja spotkała się z przedstawicielami władz oraz przywódcami głównych ruchów religijnych.
Komisja USA ds. Międzynarodowych Swobód Religijnych istnieje od 1998 r. i składa się z dziewięciu członków powoływanych po trzech przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Izbę Reprezentantów oraz Senat. 1 września każdego roku gremium publikuje raport na temat łamania swobód religijnych na całym świecie. (aka)