ycipk-3xx0in

USA rezygnują z importu wieprzowiny z Polski. Powodem afrykański pomór świń

USA wstrzymują import polskiej wieprzowiny. Mają podejrzenia do dwóch zakładów, które uznaje za "zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)" i nie chcą ryzykować rozprzestrzeniania się choroby na terenie USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA ma podejrzenia do dwóch polskich producentów wieprzowiny.
USA ma podejrzenia do dwóch polskich producentów wieprzowiny. (East News, Fot: Piotr Tracz/REPORTER)
ycipk-3xx0in

Według agencji Reuters, "Stany Zjednoczone są wolne od ASF i pragną utrzymać ten stan", dlatego zdecydowały się wstrzymać import wieprzowiny z Polski. Ich zdaniem wirus afrykańskiego pomoru świń bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie i w Chinach i chcą uniknąć epidemii u siebie.

Departament Rolnictwa USA podejrzewa, że firmy Sokołów i Morliny "nie przestrzegają wymogów mających w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się poważnych chorób zwierząt gospodarskich". Swoje podejrzenia Amerykanie opierają na przeglądzie protokołów eksportowych z Polski. Obaj producenci wieprzowiny pozostają pod ścisłą obserwacją.

Co ciekawe, Sokołów i Morliny są wyłączone z tych wymogów przez Komisję Europejską.

ycipk-3xx0in

Wstrzymanie importu dotyczy schłodzonego i mrożonego mięsa oraz produktów z wieprzowiny, które pochodzą z Polski. Nie podano daty, do kiedy restrykcje będą obowiązywać.

- Eksport do Stanów Zjednoczonych trwa od 2014 roku i dotychczas nie było żadnych zastrzeżeń. Trwają wyjaśnienia - powiedział Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą śmiertelną. Nosicielami mogą być świnie domowe, dzikie, człowiek oraz niektóre kleszcze.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3xx0in

ycipk-3xx0in
ycipk-3xx0in