Trwa ładowanie...
ycipk-yyov3d

USA rezygnują z importu wieprzowiny z Polski. Powodem afrykański pomór świń

USA wstrzymują import polskiej wieprzowiny. Mają podejrzenia do dwóch zakładów, które uznaje za "zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)" i nie chcą ryzykować rozprzestrzeniania się choroby na terenie USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA ma podejrzenia do dwóch polskich producentów wieprzowiny.
USA ma podejrzenia do dwóch polskich producentów wieprzowiny. (East News, Fot: Piotr Tracz/REPORTER)
ycipk-yyov3d

Według agencji Reuters, "Stany Zjednoczone są wolne od ASF i pragną utrzymać ten stan", dlatego zdecydowały się wstrzymać import wieprzowiny z Polski. Ich zdaniem wirus afrykańskiego pomoru świń bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie i w Chinach i chcą uniknąć epidemii u siebie.

Departament Rolnictwa USA podejrzewa, że firmy Sokołów i Morliny "nie przestrzegają wymogów mających w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się poważnych chorób zwierząt gospodarskich". Swoje podejrzenia Amerykanie opierają na przeglądzie protokołów eksportowych z Polski. Obaj producenci wieprzowiny pozostają pod ścisłą obserwacją.

Co ciekawe, Sokołów i Morliny są wyłączone z tych wymogów przez Komisję Europejską.

ycipk-yyov3d

Wstrzymanie importu dotyczy schłodzonego i mrożonego mięsa oraz produktów z wieprzowiny, które pochodzą z Polski. Nie podano daty, do kiedy restrykcje będą obowiązywać.

- Eksport do Stanów Zjednoczonych trwa od 2014 roku i dotychczas nie było żadnych zastrzeżeń. Trwają wyjaśnienia - powiedział Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą śmiertelną. Nosicielami mogą być świnie domowe, dzikie, człowiek oraz niektóre kleszcze.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-yyov3d

ycipk-yyov3d
ycipk-yyov3d
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów