USA rezygnują z importu wieprzowiny z Polski. Powodem afrykański pomór świń
USA wstrzymują import polskiej wieprzowiny. Mają podejrzenia do dwóch zakładów, które uznaje za "zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)" i nie chcą ryzykować rozprzestrzeniania się choroby na terenie USA.
Według agencji Reuters, "Stany Zjednoczone są wolne od ASF i pragną utrzymać ten stan", dlatego zdecydowały się wstrzymać import wieprzowiny z Polski. Ich zdaniem wirus afrykańskiego pomoru świń bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie i w Chinach i chcą uniknąć epidemii u siebie.
Departament Rolnictwa USA podejrzewa, że firmy Sokołów i Morliny "nie przestrzegają wymogów mających w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się poważnych chorób zwierząt gospodarskich". Swoje podejrzenia Amerykanie opierają na przeglądzie protokołów eksportowych z Polski. Obaj producenci wieprzowiny pozostają pod ścisłą obserwacją.
Co ciekawe, Sokołów i Morliny są wyłączone z tych wymogów przez Komisję Europejską.
Wstrzymanie importu dotyczy schłodzonego i mrożonego mięsa oraz produktów z wieprzowiny, które pochodzą z Polski. Nie podano daty, do kiedy restrykcje będą obowiązywać.
- Eksport do Stanów Zjednoczonych trwa od 2014 roku i dotychczas nie było żadnych zastrzeżeń. Trwają wyjaśnienia - powiedział Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.
Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą śmiertelną. Nosicielami mogą być świnie domowe, dzikie, człowiek oraz niektóre kleszcze.