Trwa ładowanie...

USA: Przegłosowano ustawy budżetowe. Izba Reprezentantów nie da Trumpowi pieniędzy na mur

Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawy budżetowe, których celem jest zakończenie zawieszenia rządu federalnego. Nie przewidziano kwoty pięciu miliardów dolarów dla prezydenta Donalda Trumpa na budowę muru na granicy z Meksykiem.

USA: Przegłosowano ustawy budżetowe. Izba Reprezentantów nie da Trumpowi pieniędzy na murŹródło: Agencja Gazeta, fot: Adam Stępień
d2qw9zd
d2qw9zd

USA: Donald Trump nie dostanie pieniędzy na mur

Od 22 grudnia trwa tzw. shutdown, czyli częściowe zawieszenie rządu federalnego USA. Wtedy to Senatowi nie udało się zagłosować nad prowizorium budżetowym, ponieważ Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki finansowe na budowę muru. Aby ustawy budżetowe zostały przyjęte, potrzeba było większości kwalifikowanej głosów (przynajmniej 60 w Senacie), podczas gdy Republikanie mieli w izbie wyższej przewagę zaledwie dwóch głosów.

Na nową kadencję w Izbie Reprezentantów przewagę mają Demokraci (235 do 199), dzięki czemu mogli oni tak przegłosować ustawy, by nie znalazły się w nich fundusze na mur graniczny Donalda Trumpa. - Nie ma argumentów mogących nas przekonać do zmiany stanowiska w sprawie muru - oświadczyła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów.

USA: Izba Reprezentatów przegłosowała ustawy budżetowe. Trafią one teraz do Senatu

Jedna z ustaw dotyczy bezpieczeństwa wewnętrznego i gwarantuje do 8 lutego środki na dotychczasowym poziomie. Zakłada ona przeznaczenie 1,3 miliarda dolarów na zapewnienie bezpieczeństwa na granicy USA z Meksykiem oraz 300 milionów dolarów na finansowanie innych przedsięwzięć z tego zakresu.

d2qw9zd

Druga ustawa zapewnia finansowanie do 30 września wszystkich zawieszonych 22 grudnia instytucji rządowych. Z końcem września kończy się też rok podatkowy w USA.

Ustawy teraz trafią do Senatu, w której przewagę mają Republikanie (53 do 47).

Donald Trump zaprosił przywódców Demokratów i Republikanów na spotkanie w celu omówienia możliwości wyjścia z impasu. Jego doradcy finansowi radzą mu zawetowanie tych dwóch ustaw.

d2qw9zd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw9zd
Więcej tematów