WP

USA: ponad 5000 amerykańskich żołnierzy zostanie wysłanych na granicę z Meksykiem

Wczoraj wieczorem Pentagon poinformował, że na granicę z Meksykiem zostanie wysłanych ponad 5 tys. amerykańskich żołnierzy. Wojsko ma pomóc w powstrzymaniu nielegalnej karawany migrantów, która z Ameryki Środkowej próbuje przedostać się na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Widok z lotu ptaka pokazujący migrantów zmierzających do USA, po przekroczeniu rzeki Suchiate z Gwatemali do Meksyku
Widok z lotu ptaka pokazujący migrantów zmierzających do USA, po przekroczeniu rzeki Suchiate z Gwatemali do Meksyku (East News)
WP

„Od dzisiaj do końca tygodnia na granicę z Meksykiem zostanie wysłanych 5200 naszych żołnierzy” - poinformował szef Dowództwa Północnego Stanów Zjednoczonych (NORAD) generał Terrence O'Shaughnessy, podaje PAP. Szef ochrony granic Kevin McAleenan zapewnił, że amerykańskie służby „nie pozwolą dużej grupie migrantów dostać się do Stanów Zjednoczonych w nielegalny sposób”.

W piątek, szef Pentagonu James Mattis, podpisał rozkaz wysłania żołnierzy na granicę z Meksykiem. Decyzja została poprzedzona zapowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa, który zagroził, że wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA.

„To jest inwazja na nasz kraj, nasze wojsko czeka na was” – grzmi na Twitterze prezydent USA

WP

„Wśród migrantów zmierzających do USA jest wielu przestępców” - napisał w wczoraj rano na swoim profilu na Twitterze Donald Trump, powtarzając swe obawy z ubiegłego tygodnia. „To jest inwazja na nasz kraj, nasze wojsko czeka na was” – dodał. Część amerykańskich żołnierzy najpierw zostanie wysłana do Teksasu, następnie zostanie wzmocniona granica w Arizonie, a na koniec zostaną zabezpieczone przejścia graniczne w Kalifornii, informuje Pentagon.

Jak pisze amerykańska agencja prasowa Associated Press, karawana migrantów składająca się z ok. 3500 osób, jest nadal ponad 1,4 tys. km od terytorium USA.

Kryzys imigracyjny w Ameryce Południowej

Pod koniec sierpnia br., prezydent Brazylii - Michel Temer, oskarżał Nicolás’a Maduro (prezydenta Wenezueli) o wywołanie najpoważniejszego w historii Ameryki Południowej kryzysu imigracyjnego. W ostatnich miesiącach, w poszukiwaniu lepszych warunków życia, setki tysięcy Wenezuelczyków wyemigrowało do m.in Kolumbii, Chile, Peru i Ekwadoru. Temer twierdzi, że sytuacja w Wenezueli stanowi zagrożenie dla stabilności całego kontynentu południowoamerykańskiego.

WP

W sierpniu, przepisy wjazdowe dla obywateli Wenezueli, zaostrzyły Peru i Ekwador. Jak informowała ONZ, z powodu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, Wenezuelę opuściło już w sumie 2,3 mln osób.

Polub WP Wiadomości
WP
WP