USA: Polska nie dostanie Duerera
Amerykański Departament Stanu uważa, że Polska nie ma podstaw domagać się zwrotu dzieł Albrechta Duerera, słynnego niemieckiego malarza, grafika i teoretyka sztuki. Dzieła Duerera, znajdujące się w kolekcji Muzeum Lubomirskich we Lwowie, Niemcy podczas wojny wywieźli do III Rzeszy.
08.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po wojnie 24 obrazy, ryciny i drzeworyty Duerera odnaleźli w roku 1945 w Niemczech żołnierze amerykańscy. W roku 1950 Pentagon przekazał kolekcję potomkowi założycieli Muzeum we Lwowie, księciu George'owi Lubomirskiemu, mieszkającemu na Zachodzie.
Książę Lubomirski sprzedał później kolekcję do zbiorów prywatnych i publicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Polska dyplomacja, w imieniu Muzeum Ossolińskich, od lat stara się o odzyskanie tej kolekcji.
Pełnomocnik amerykańskiego Departamentu Stanu ds. zagrabionego podczas wojny mienia oświadczył, że władze USA uważają, iż transkacje dokonane przez księcia Lubomirskiego były prawomocne. Według niego, w związku z tym Polska nie ma podstaw żądać zwrotu dzieł. (jask)