Trwa ładowanie...
d3x1ot0

USA po atakach 11 września. "Der Spiegel": Waszyngton rozważał plan nuklearnej odpowiedzi

Po atakach 11 września 2001 r. władze USA były tak zdeterminowane, by ukarać winnych zamachów, że rozważały nawet użycie broni nuklearnej przeciwko Afganistanowi. Taką informację podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na Michaela Steinera, byłego doradcę ds. polityki zagranicznej kanclerza Gerharda Schrödera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ataki na WTC
Ataki na WTC (AFP, Fot: ROBERT GIROUX)
d3x1ot0

Po atakach 11 września USA wypowiedziały wojnę terroryzmowi, a to właśnie w Afganistanie przebywać miał wówczas Osama bin Laden, przywódca Al-Kaidy, oskarżanej o zorganizowanie zamachów.

Według informacji podanych przez "Der Spiegel" Waszyngton miał nawet brać pod uwagę m.in. opcję nuklearnego ataku. Tygodnik zapytał o to Michaela Stainera, 65-letniego, emerytowanego już dyplomatę, który wówczas doradzał ws. polityki zagranicznej niemieckiemu kanclerzowi.

- Amerykanie mówili wówczas (po 11 września), że wszystkie opcje są aktualne. Gdy kilka dni potem odwiedziłem (ówczesną doradczynię ds. bezpieczeństwa narodowego) Condoleezzę Rice w Białym Domu, to zobaczyłem, że nie były to tylko puste słowa - powiedział Steiner.

d3x1ot0

Na ponowne pytanie "Spiegla", czy istniały konkretne plany ataku atomowego na Afganistan, Steiner powtórzył: - (Amerykanie) naprawdę rozważali wszystkie możliwości. Dokumenty były napisane.

Niemiecki dyplomata wyjaśnił, że Berlin był w tym czasie bardzo zaniepokojony postawą Waszyngtonu. - Obawialiśmy się, że reakcja USA (na zamachy), podjęta pod wpływem szoku, będzie mocno przesadzona. Dla Ameryki zamachy na własnym terytorium były traumatycznym doświadczeniem - powiedział Steiner.

Doradca ujawnił, że był przeciwnikiem deklaracji Schroedera o "nieograniczonej solidarności" Niemiec z USA. - Uważałem, że to był błąd. Pełna solidarność to co innego. Ale żadne państwo nie może wystawiać czeków in blanco - powiedział Steiner. Jak dodał, usiłował skłonić kanclerza do zmiany decyzji, lecz "został przez niego wyrzucony za drzwi".

To pierwszy wywiad dyplomaty dla mediów.

d3x1ot0

Steiner był głównym doradcą ds. polityki zagranicznej Schroedera po objęciu przez polityka SPD w 1998 roku stanowiska kanclerza. Trzy lata później Steiner podał się do dymisji w związku z oskarżeniem o obrazę żołnierza Bundeswehry. Dyplomata miał wyzwać podoficera na lotnisku w Moskwie od "czterech liter" i polecić mu, by "skoczył po kawior". Żołnierz napisał skargę do ministra, a aferę nagłośnił tabloid "Bild". Steiner twierdzi, że żartował.

Wojna w Afganistanie

Inwazja na Afganistan rozpoczęła się niecały miesiąc po atakach na WTC i Pentagon - 7 października 2001 r. Przekształciła się jednak w długotrwały konflikt, a koalicjanci NATO zdecydowali wycofać większość swoich sił z tego kraju dopiero pod koniec 2014 r.

Czytaj również: Talibowie, Państwo Islamskie, rząd w Kabulu - Afganistan pół roku po wycofaniu ISAF.

Osama bin Laden zginął w operacji amerykańskich komandosów w pakistańskim Abbottabadzie, gdzie się ukrywał, 2 maja 2011 r.

d3x1ot0

Podziel się opinią

Share
d3x1ot0
d3x1ot0
Więcej tematów