Trwa ładowanie...

USA po atakach 11 września. "Der Spiegel": Waszyngton rozważał plan nuklearnej odpowiedzi

Po atakach 11 września 2001 r. władze USA były tak zdeterminowane, by ukarać winnych zamachów, że rozważały nawet użycie broni nuklearnej przeciwko Afganistanowi. Taką informację podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na Michaela Steinera, byłego doradcę ds. polityki zagranicznej kanclerza Gerharda Schrödera.

USA po atakach 11 września. "Der Spiegel": Waszyngton rozważał plan nuklearnej odpowiedziŹródło: AFP, fot: ROBERT GIROUX
d3f32ti
d3f32ti

Po atakach 11 września USA wypowiedziały wojnę terroryzmowi, a to właśnie w Afganistanie przebywać miał wówczas Osama bin Laden, przywódca Al-Kaidy, oskarżanej o zorganizowanie zamachów.

Według informacji podanych przez "Der Spiegel" Waszyngton miał nawet brać pod uwagę m.in. opcję nuklearnego ataku. Tygodnik zapytał o to Michaela Stainera, 65-letniego, emerytowanego już dyplomatę, który wówczas doradzał ws. polityki zagranicznej niemieckiemu kanclerzowi.

- Amerykanie mówili wówczas (po 11 września), że wszystkie opcje są aktualne. Gdy kilka dni potem odwiedziłem (ówczesną doradczynię ds. bezpieczeństwa narodowego) Condoleezzę Rice w Białym Domu, to zobaczyłem, że nie były to tylko puste słowa - powiedział Steiner.

Na ponowne pytanie "Spiegla", czy istniały konkretne plany ataku atomowego na Afganistan, Steiner powtórzył: - (Amerykanie) naprawdę rozważali wszystkie możliwości. Dokumenty były napisane.

d3f32ti

Niemiecki dyplomata wyjaśnił, że Berlin był w tym czasie bardzo zaniepokojony postawą Waszyngtonu. - Obawialiśmy się, że reakcja USA (na zamachy), podjęta pod wpływem szoku, będzie mocno przesadzona. Dla Ameryki zamachy na własnym terytorium były traumatycznym doświadczeniem - powiedział Steiner.

Doradca ujawnił, że był przeciwnikiem deklaracji Schroedera o "nieograniczonej solidarności" Niemiec z USA. - Uważałem, że to był błąd. Pełna solidarność to co innego. Ale żadne państwo nie może wystawiać czeków in blanco - powiedział Steiner. Jak dodał, usiłował skłonić kanclerza do zmiany decyzji, lecz "został przez niego wyrzucony za drzwi".

To pierwszy wywiad dyplomaty dla mediów.

Steiner był głównym doradcą ds. polityki zagranicznej Schroedera po objęciu przez polityka SPD w 1998 roku stanowiska kanclerza. Trzy lata później Steiner podał się do dymisji w związku z oskarżeniem o obrazę żołnierza Bundeswehry. Dyplomata miał wyzwać podoficera na lotnisku w Moskwie od "czterech liter" i polecić mu, by "skoczył po kawior". Żołnierz napisał skargę do ministra, a aferę nagłośnił tabloid "Bild". Steiner twierdzi, że żartował.

d3f32ti

Wojna w Afganistanie

Inwazja na Afganistan rozpoczęła się niecały miesiąc po atakach na WTC i Pentagon - 7 października 2001 r. Przekształciła się jednak w długotrwały konflikt, a koalicjanci NATO zdecydowali wycofać większość swoich sił z tego kraju dopiero pod koniec 2014 r.

Osama bin Laden zginął w operacji amerykańskich komandosów w pakistańskim Abbottabadzie, gdzie się ukrywał, 2 maja 2011 r.

d3f32ti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f32ti
Więcej tematów