Trwa ładowanie...
d40rdb1

USA ostrzegają przed podróżami do Europy

Władze USA ostrzegają swoich obywateli przed możliwością zamachów terrorystycznych w Europie. Ryzyko niosą w sobie zwłaszcza atrakcje turystyczne w tygodniach wokół Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Share
Policja na Breitscheidplatz w Berlinie
Policja na Breitscheidplatz w BerlinieŹródło: DW, Fot: F. Bensch
d40rdb1

W czasie Bożego Narodzenia i Sylwestra w Europie istnieje stan podwyższonego zagrożenia terrorystycznego. "Departament Stanu jest nadal zaniepokojony możliwymi atakami terrorystycznymi" - podaje amerykański MSZ. Obywatele USA powinni być z zasady czujni.

"Sympatycy organizacji terrorystycznych" lub wręcz "radykalizujący się ekstremiści" mogą bez ostrzeżenia uderzyć - na jarmarkach bożonarodzeniowych lub przy innych podobnych okazjach. Ostrzeżenie dla podróżujących do Europy będzie obowiązywało do 31 stycznia 2018.

Tak Polacy zareagowali na zamachy w Hiszpanii - zobacz wideo

Najnowsze zamachy terrorystyczne we Francji, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Finlandii, o których obszernie informowano w Stanach Zjednoczonych, pokazały, że zwolennicy tzw. Państwa Islamskiego, organizacji terrorystycznej Al-Kaida i jej sojuszników, nadal są aktywni. Terroryści są zdolni dokonać ataków w całej Europie, ostrzega Waszyngton.

d40rdb1

Atak terrorystyczny w Berlinie

Departament Stanu USA wskazuje na zamach terrorystyczny dokonany 19 grudnia 2016 na jarmark bożonarodzeniowy na Breitscheidplatz w Berlinie, który pociągnął za sobą 12 ofiar śmiertelnych i 70 rannych.

Amerykańskie służby przypominają też atak na klub "Reina" w Stambule podczas nocy sylwestrowej z 31 grudnia 2016 na 1 stycznia 2017. Zginęło w nim 36 osób.

Celem terrorystów mogą być zwłaszcza atrakcje turystyczne, lotniska i dworce kolejowe, okolicznościowe jarmarki i domy towarowe, ale także restauracje i inne miejsca, na których przebywa zazwyczaj wiele osób.

Autor: Elżbieta Stasik /afp, US-Department of State

Zobacz także:

Po zamachu w Nowym Jorku Trump chce wstrzymać loterię wizową

Berlin pogrążony w smutku. "To musiało się stać"

d40rdb1

Podziel się opinią

Share
d40rdb1
d40rdb1
Więcej tematów