ŚwiatUSA oferują Korei Płn. pomoc

USA oferują Korei Płn. pomoc

Negocjatorzy amerykańscy zaoferowali Korei Północnej pomoc energetyczną oraz gwarancje bezpieczeństwa, jeśli kraj tej zrezygnuje z programu budowy broni
nuklearnej - poinformowała z Pekinu agencja Associated Press,
cytując amerykańskie źródła.

23.06.2004 | aktual.: 23.06.2004 18:57

W stolicy Chin rozpoczęła się trzecia runda sześciostronnych rokowań w sprawie północnokoreańskiego programu nuklearnego. Domagamy się od Korei Północnej serii działań, w tym tymczasowego, trzymiesięcznego okresu przygotowawczego dla prac likwidacyjnych - cytuje AFP amerykańskiego oficjela, który anonimowo informował o przebiegu pierwszego dnia rozmów.

Jeśli północni Koreańczycy zgodzą się, "rozważymy ich potrzeby energetyczne, ich niepokoje dotyczące sankcji (które w nich uderzają" i te związane z faktem, że znajdują się na (amerykańskiej) liście państw terrorystycznych" - dodał rozmówca AFP. Jak na razie nie ma reakcji Phenianu na amerykańską ofertę.

Według "New York Timesa", na który powołuje się niemiecka agencja dpa, Amerykanie zaproponowali w Pekinie "zachęty" w postaci dostaw ropy naftowej, gwarancji bezpieczeństwa dla Korei Północnej oraz rozmowy z tym krajem na temat zakończenia sankcji gospodarczych, o ile Phenian podobnie jak Libia zrezygnuje z programu zbrojeń nuklearnych.

Na inauguracyjnym posiedzeniu, w środę rano, delegat północnokoreański, wiceminister spraw zagranicznych Kim Kie Gwan, oświadczył, że jego kraj jest gotowy zrezygnować ze swojego programu nuklearnego i uczynić to "w widoczny sposób", jeśli USA zrezygnują z "wrogiej polityki" i zgodzą się na odpowiednią rekompensatę.

Według rozmówców AP, po pierwszym dniu można mówić o przełamaniu impasu, a japoński dyplomata, cytowany przez dpa, mówił o "bardzo znaczących oświadczeniach". Mamy nadzieję, że doprowadzą one do postępu - wskazywał Japończyk, w którego ocenie atmosfera pekińskich rozmów jest "bardzo poważna, dobra i rzeczowa". Wszyscy uczestnicy demonstrują "pozytywną postawę".

W rokowaniach, które od prawie dwóch lat są w impasie, biorą udział, poza dwoma państwami koreańskimi, Japonia, Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone. Obecna runda rozmów ma potrwać do soboty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)