Ukraina odczuje decyzję USA. "Wyciąganie ręki do Putina"

Z Waszyngtonu płyną sprzeczne informacje odnośnie wstrzymania przez USA danych wywiadowczych dla ukraińskiej armii. Z jednej strony mówi się, że Stany Zjednoczone zawiesiły dzielenie się z Ukrainą swoimi danymi. Z drugiej wstrzymanie pomocy wojskowej obejmuje dotąd tylko wysyłkę sprzętu wojskowego. Eksperci biją jednak na alarm.

Stany Zjednoczone przestały dzielić się danymi wywiadowczymi z Według agencji Reutera Stany Zjednoczone przestały dzielić się danymi wywiadowczymi z Ukrainą
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Getty Images
Sylwester Ruszkiewicz

- Jeśli informacje o wstrzymaniu danych wywiadowczych się potwierdzą, niestety, ale Ukraina to odczuje i to bardzo – mówi Wirtualnej Polsce Dawid Kamizela, ekspert ds. wojskowych.

Przypomnijmy, w środę pojawiły się informacje, że Stany Zjednoczone przerwały tego dnia kluczowe łącze wywiadowcze dla alertów o rosyjskim ostrzale rakietowym. Wcześniej przestały przesyłać dane namierzające dla amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS i współrzędne potrzebne do rażenia rakietami ATACMS celów położonych ponad 60 km za linią frontu.

Z kolei rozmówca PAP zbliżony do Pentagonu zapewniał, że Stany Zjednoczone nie wstrzymały wsparcia w postaci np. wymiany informacji wywiadowczych, udostępniania zdjęć satelitarnych czy systemu łączności satelitarnej Starlink. Jak zaznaczył, taki rodzaj zawieszenia pomocy byłby znacznie szybciej i gwałtowniej odczuwalny dla wojsk ukraińskich na froncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spektakularne uderzenie na froncie. BMP-3 Rosjan wyleciał w powietrze

W czwartek minister obrony Francji Sebastien Lecornu przekazał, że Francja przekazuje Ukrainie wojskowe dane wywiadowcze. - Francuskie informacje wywiadowcze są "suwerenne" i Francja ma "własne możliwości". Mamy środki wywiadowcze i używamy ich do pomocy Ukraińcom — powiedział minister.

Jak zauważa jednak Dawid Kamizela, to Amerykanie mają największe zdolności, w tym wyspecjalizowane satelity.

- Ta strata byłaby więc istotna i niepoliczalna zarazem. To nie jest tak, że na froncie znikną myśliwce i czołgi. Ale potencjał tych maszyn się zmniejsza. Nie będą informowane o ruchach rosyjskich wojsk. Przykładowo: jeśli będą musiały zatankować, nie będą wiedziały, kiedy nadlecą pociski – mówi WP Dawid Kamizela.

I jak przypomina, Amerykanie mają zaprojektowaną konstelację satelitarną, by wykrywać ewentualny ruch pocisków nuklearnych.

"Europa musi pozyskiwać więcej danych wywiadowczych"

- Jest na tyle dokładna, że przy pomocy jej ostrzegali Ukrainę przed strategicznym lotnictwem rosyjskim np. przed Tu-95. Informowali, że samolot wzbił się w powietrze, po czym zaczyna wystrzeliwać pociski. Dzięki temu ukraińska armia wiedziała, w którym momencie mają poderwać swoje myśliwce, kiedy włączyć radar obrony przeciwlotniczej itd. – wylicza ekspert.

Równocześnie podkreśla, że na szczęście zdolności satelitarne, nie są jedynie udziałem Stanów Zjednoczonych. - Francja i Wielka Brytania również posiadają w tym obszarze nowoczesne urządzenia. Również tzw. komercyjne obrazowanie tego, co się dzieje na ziemi, poszło w ostatnich latach do przodu. I Ukraina z niego korzysta. Teraz będzie musiała bardziej korzystać – ocenia Dawid Kamizela.

Zdaniem eksperta, w przypadku innych danych wywiadowczych Europa ma narzędzia, by dalej przekazywać je Ukrainie.

- Od początku wojny Europa wspiera Kijów nie tylko politycznie i militarnie, ale także dostarczając tajne dane. Nie widzę powodu, by miało się to zmienić. Europa musi ich teraz więcej uzyskiwać i przekazywać ukraińskiej armii. Ale o ile w przypadku amunicji czy artylerii lub innych środków rażenia byłoby to zrównoważone, o tyle w kwestii zdolności satelitarnych to potencjał amerykański jest olbrzymi i nie da się go w 100 procentach zniwelować – uważa rozmówca WP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec pomocy USA dla Ukrainy. Gorzkie słowa Trumpa. Oberwało się Zełenskiemu

"To stawia w niezręcznej sytuacji Polskę"

Z kolei Marcin Faliński, były oficer Agencji Wywiadu zaznacza, że nie znamy szczegółów decyzji Stanów Zjednoczonych. - Czy chcą wstrzymać przekazywanie danych na poziomie taktycznym albo danych strategicznych i operacyjnych? A może dane ze źródeł agenturalnych lub rozpoznania elektronicznego i satelitarnego? Tyle dobrego, że dane wywiadowcze są praktycznie przesyłane od 2014 r. i ciężko będzie je "od ręki przerwać" – mówi WP Faliński.

W jego ocenie decyzja USA stawia nasz kraj w trudnej i niezręcznej sytuacji. - Jak ma zareagować Polska, ale także państwa bałtyckie czy skandynawskie, które są realnie najbardziej zagrożone rosyjską agresją? I są na "rozpisce" tych danych. Czy mogą je przekazywać Ukrainie, czy nie? – pyta retorycznie były oficer wywiadu.

I jak przypomina, Ukraina miała kilkanaście amerykańskich centrów wywiadowczych, z których był prowadzony m.in. nasłuch.

- Tak z dnia na dzień nie da się ich zlikwidować. Poza tym trudno jest się z takich działań wycofać. Przecież od ukraińskiego wywiadu państwa NATO również dostają cenne informacje. I co teraz, USA będzie pomijane? Jestem sceptyczny co do tego, że będzie to definitywnie odcięte – uważa Faliński.

"Wyciągnięcie ręki przez Trumpa do Putina"

Pytany przez Polską Agencję Prasową szef BBN Dariusz Łukowski, czy faktycznie Stany Zjednoczone wraz z pomocą wojskową zaprzestały dostarczania informacji wywiadowczych Ukrainie, odpowiedział twierdząco.

- To prawda. Informacje, które posiadamy, wskazują na to, że wszystkie środki zostały wstrzymane. Łącznie z informacjami wywiadowczymi - powiedział szef BBN. - Zostały wyłączone informacje wywiadowcze, które służą do wykonywania głębokich uderzeń na terenie Ukrainy przez Rosję - dodał. Zaznaczył jednak, że Amerykanie najpewniej wciąż dostarczają Ukraińcom inne dane dotyczące ruchów wojsk rosyjskich.

- Jeśli faktycznie tak jest, to wyłączone zostały dane satelitarne, które pozwalały kontrolować ukraińskiej armii rosyjskie uderzenia. Mogłoby to się pokrywać z wyciągnięciem ręki przez Trumpa do Putina. Brak takich danych spowoduje też, że Ukraina nie uderzy na terenie Rosji – w bazy wojskowe, magazyny, rafinerie, lotniska itd. Wywiad satelitarny daje niezbędne rozeznanie ruchów wojsk rosyjskich. Przekazywał, co się dzieje w rzeczywistym czasie. Teraz Ukrainie będzie znacznie trudniej – ocenia Marcin Faliński.

Bardziej optymistycznie patrzy na rozwój sytuacji płk. rez. Piotr Lewandowski. - Jak Amerykanie odłączą ukraińską armię od danych satelitarnych, to Ukraina nie utraci całkowicie rozpoznania na froncie. W dużej części Ukraina nie bazuje już tylko na amerykańskich urządzeniach. Ma wykupione stałe łącza do satelity innych państw. Większym problemem będzie odcięcie od rozpoznania radioelektronicznego, czyli z systemów AWACS. Wychwytują one kierunki uderzeń rosyjskich dronów i rakiet. To osłabi Ukrainę — podkreśla wykładowca w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Sylwester Ruszkiewicz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

"Aligatorowe Alcatraz" na Florydzie. Trafią tam nielegalni migranci
"Aligatorowe Alcatraz" na Florydzie. Trafią tam nielegalni migranci
Wbijają szpilę Trumpowi. Hiszpania otwiera drzwi dla studentów z USA
Wbijają szpilę Trumpowi. Hiszpania otwiera drzwi dla studentów z USA
Panika na Majorce. Na lotnisku runął dach, obok pełno ludzi
Panika na Majorce. Na lotnisku runął dach, obok pełno ludzi
Wyniki Lotto 24.06.2025 – losowania Eurojackpot, Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 24.06.2025 – losowania Eurojackpot, Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Musiał płacić alimenty byłej żonie. Sąd zdecydował ws. Marcinkiewicza
Musiał płacić alimenty byłej żonie. Sąd zdecydował ws. Marcinkiewicza
Na pogrzeb przywieźli ją w kajdankach. Po skandalu dostanie dozór?
Na pogrzeb przywieźli ją w kajdankach. Po skandalu dostanie dozór?
Ataki USA na Iran nie zniszczyły obiektów nuklearnych? Nowe ustalenia
Ataki USA na Iran nie zniszczyły obiektów nuklearnych? Nowe ustalenia
Trump na szczycie NATO. Biały Dom o spotkaniu z Zełenskim
Trump na szczycie NATO. Biały Dom o spotkaniu z Zełenskim
Szef NATO zabiera głos po ujawnieniu korespondencji przez Trumpa
Szef NATO zabiera głos po ujawnieniu korespondencji przez Trumpa
"Koniec 12-dniowej wojny". Prezydent Iranu ogłasza
"Koniec 12-dniowej wojny". Prezydent Iranu ogłasza
"To nie koniec kampanii przeciwko Iranowi". Zapowiedź Izraela
"To nie koniec kampanii przeciwko Iranowi". Zapowiedź Izraela
"Ukraina może wygrać". Niespodziewane słowa w Senacie USA
"Ukraina może wygrać". Niespodziewane słowa w Senacie USA