ŚwiatUSA nałożyły pierwszą karę na Rosję po inwazji na Gruzję

USA nałożyły pierwszą karę na Rosję po inwazji na Gruzję

Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia z Rosją o cywilnej współpracy
nuklearnej. Reuters podkreśla, że jest to pierwsza konkretna kara nałożona
przez USA na Rosję po jej inwazji na Gruzję.

USA nałożyły pierwszą karę na Rosję po inwazji na Gruzję
Źródło zdjęć: © AFP

Porozumienie o cywilnej współpracy nuklearnej, podpisane w maju, znajdowało się w Kongresie USA. Departament Stanu poinformował, że prezydent George W. Bush zawiadomił Kongres o "wycofaniu się ze swej wcześniejszej determinacji" dotyczącej tego porozumienia.

Sekretarz stanu Condoleeza Rice podkreśliła w oświadczeniu na ten temat, odczytanym dziennikarzom przez rzecznika Seana McCormacka, że "niestety, w obecnych warunkach, nie jest to stosowny czas na to porozumienie". Rice zapowiedziała: "dokonamy ponownej oceny sytuacji w późniejszym terminie, uważnie śledząc rozwój wydarzeń". Rice dodała, że decyzję w sprawie porozumienia z Rosją podjęto "z ubolewaniem".

O tym, że Waszyngton zamierza przerwać prace nad tym porozumieniem, Rice mówiła już w zeszłym tygodniu.

Porozumienie, o które Moskwa zabiegała od wielu lat, miało jej potencjalnie zapewnić lukratywne kontrakty na składowanie zużytego paliwa jądrowego. Miało też być podstawą zawierania kontraktów między kompaniami Rosji i Stanów Zjednoczonych. USA mają takie porozumienia z innymi państwami, w tym z Chinami.

Agencja AP pisze o "niedwuznacznym, ale głównie symbolicznym wyrażeniu niezadowolenia" z działań Moskwy i wskazuje, że było bardzo mało prawdopodobne, by porozumienie o cywilnej współpracy nuklearnej z Rosją uzyskało aprobatę Kongresu jeszcze w tym roku. Według AP decyzja Busha o wycofaniu porozumienia ma być "dobitnym przesłaniem".

Według AP Bush uznał, że "rozległa i bezprecedensowa współpraca" przewidziana porozumieniem "nie leży już w interesie bezpieczeństwa narodowego". Agencja wskazuje, że taka formuła była wymogiem prawnym wycofania porozumienia z Kongresu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)